Výchovné koncerty pro školy

Výchovné koncerty 2017/2018

koncerty se konají vždy v 8.30 a 10:15 hodin

 

 

I.stupeň

1. 12.   komorní                      Slovácký komorní orchestr, Před pikolou, za pikolou

14. 12. komorní                      Slovácký komorní orchestr, Před pikolou, za pikolou

Snad každý z nás už hrál někdy v životě „na schovku“. Přijďte s námi zjistit, kampak se nám schovali muzikanti, jestli nakonec budou nebo nebudou hrát, že není pikola jako pikola, co všechno se ukrývá v hudbě a že kdo hledá, najde… i když často něco úplně jiného než původně hledal.

Koncert dramaturgicky připravují Kristina a David Hrubí ze ZUŠ Slovácko a přednese jej Slovácký komorní orchestr a Anna Pospíchalová ze Slováckého divadla.


Účinkuje: Slovácký komorní orchestr, umělecký vedoucí: Jiří Pospíchal

Spoluúčinkuje: Anna Pospíchalová

 


17.,  18. a 19. 1. komorní                   Slovácký komorní orchestr, Ať žije Večerníček!

Co kdybychom se mohli potkat s naším mladším já a nechat ožít vše krásné, co jsme jako děti prožily... Emilka Pospíchalová v roli mladšího já své maminky Anny Pospíchalové jí pomocí vzpomínek na oblíbené večerníčky připomíná spoustu důležitých věcí, na které v dospělosti zapomněla.

Představení spojuje divadlo, tanec, promítání a hlavně hodně muziky z nádherných českých večerníčků.

Koncert dramaturgicky připravují Kristina a David Hrubí ze ZUŠ Slovácko, Večerníčkovou říší vás provedou Anna a Emílie Pospíchalovy a Slovácký komorní orchestr.


Účinkuje: Slovácký komorní orchestr, umělecký vedoucí: Jiří Pospíchal

Spoluúčinkují: Anna a Emílie Pospíchalovy

 


23. a 24. 1. orchestrální         Vojtěch Jouza, Orchestr vypravuje pohádku

 

Seznámení dětských posluchačů poutavou formou s orchestrem, který dokáže vypravovat příběhy, a jak se naučit mu naslouchat. Dirigent Vojtěch Jouza nás provede kouzelným světem pohádek. Jedná se o tři hudební vyprávění, které zaznamenali skladatelé Rimskij - Korsakov, Ravel a Prokofjev.


Dirigent a moderátor: Vojtěch Jouza

 

 

 

II. stupeň

14. 11.  komorní                     Belladonna Trio – Co nevíme o baroku?

Autory baroka – G. F. Händela, A. Scarlattiho, J. S. Bacha a dalších představí poutavým komentářem a hrou na dobové nástroje  - zobcové flétny (kopie dobových fléten), barokní violoncello a cembalo se zpěvem komorní soubor Bella dona z Brna. Dozvíte se zajímavé podrobnosti ze života skladatelů 17. a  18. století, jak se žilo na šlechtických dvorech, jaká se zde poslouchala a hrála hudba, jaké bylo umění v období baroka, co se používalo k výrobě tehdejších nástrojů a mnoho dalších zajímavostí. Soubor hraje v dobových kostýmech.

Účinkují:

Belladonna Trio -       Helena Vyvozilová - zobcové flétny

Eva Horňáková - violoncello

Kateřina Bílková - cembalo

Martina Macko - zpěv a průvodní slovo

 


16. 4. komorní            Jitka Šuranská a Ondřej Havlík - Lidová píseň a beatbox  

Dnešní doba skýtá díky technice obrovské možnosti. Jednotlivé hudební oblasti se přibližují a dokonce ovlivňují nebo prolínají. Dvojnásobná držitelka ceny Anděl houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská dokáže písně krásně hrát a zpívat, ale o lidové písni rovněž krásně vyprávět. Stejně tak má blízko k mladým posluchačům i Ondřej Havlík (En.dru), vicemistr světa v loopingu a dvojnásobný mistr ČR v beatboxu. Ten používá beatboxu jako hudebního nástroje, tedy tak, že vytváří hudbu pomocí vlastního hlasu, úst a těla. Na koncertě budeme svědky, zda oba světy – tedy svět lidové písně a beatboxu lze propojit.

Účinkují: Jitka Šuranská, housle, zpěv

Ondřej Havlík, beatbox

 

 

17., 18. a 19. 4. orchestrální           Vojtěch Spurný, Co dokáže říci symfonická báseň (Šárka a romantismus)

Symfonická báseň je programní hudbou, která je jednovětá, inspirovaná nějakým vnějším podnětem básní, hrou, malbou. Název symfonické básně, a často i literární obsah, publikovaný spolu s partiturou, dává klíč k dílu. Pojďme sledovat, jakými prostředky je možné líčit tyto příběhy. Tentokrát jsme vybrali Šárku B. Smetany. O možnostech velkého symfonického orchestru bude vyprávět mimo jiné vynikající hudební popularizátor Vojtěch Spurný, který propojuje ukázky u klavíru s ukázkami v plné orchestrální barvě.

Dirigent, klavírista a moderátor: Vojtěch Spurný

 

 

III. stupeň

6. 11.   komorní                      Musica Minore,  Beatles

 

Pořad pojednává o životě Beatles a předkládá slavné písně této legendární skupiny. Kromě čtveřice alla Beatles zde vystupují hráči na smyčcové nástroje a klavír. Jednotlivé písně doprovázejí chronologicky celou historii skupiny, od jejího založení až k absolutnímu vrcholu a konci kariéry. Komorní soubor Musica Minore byl založen v roce 2007 mladými špičkovými umělci a je tělesem, které interpretuje komorní hudbu od baroka až po současnost, včetně vlastní tvorby. Musica Minore se neomezuje na jediné obsazení komorního orchestru, ale jejím specifikem je střídání různých komorních uskupení v rámci jednoho koncertního programu.

Musica Minore, umělecký vedoucí Martin Petrík

 

 

20. 4. orchestrální                  Vojtěch Spurný Co dokáže říci symfonická báseň (Šárka a romantismus)

Symfonická báseň je programní hudbou, která je jednovětá, inspirovaná nějakým vnějším podnětem básní, hrou, malbou. Název symfonické básně, a často i literární obsah, publikovaný spolu s partiturou, dává klíč k dílu. Pojďme sledovat, jakými prostředky je možné líčit tyto příběhy. Tentokrát jsme vybrali Šárku B. Smetany. O možnostech velkého symfonického orchestru bude vyprávět mimo jiné vynikající hudební popularizátor Vojtěch Spurný, který propojuje ukázky u klavíru s ukázkami v plné orchestrální barvě.  Ukázky i výklad budou přizpůsobeny starším žákům.

Dirigent, klavírista a moderátor: Vojtěch Spurný

 

 

 

 

Objednávka koncertů na školní rok 2017 /2018

  

Antispam

 

 Více informací: Andrea Chmelová - tel.:577 005 731, 734 641 781. Email: propagace@filharmonie-zlin.cz

Nahoru