Výchovné koncerty pro školy
Výchovné koncerty 2017/2018
koncerty se konají vždy v 8.30 a 10:15 hodin
I.stupeň
1. 12. komorní Slovácký komorní orchestr, Před pikolou, za pikolou
14. 12. komorní Slovácký komorní orchestr, Před pikolou, za pikolou
Snad každý z nás už hrál někdy v životě „na schovku“. Přijďte s námi zjistit, kampak se nám schovali muzikanti, jestli nakonec budou nebo nebudou hrát, že není pikola jako pikola, co všechno se ukrývá v hudbě a že kdo hledá, najde… i když často něco úplně jiného než původně hledal.
Koncert dramaturgicky připravují Kristina a David Hrubí ze ZUŠ Slovácko a přednese jej Slovácký komorní orchestr a Anna Pospíchalová ze Slováckého divadla.
Účinkuje: Slovácký komorní orchestr, umělecký vedoucí: Jiří Pospíchal
Spoluúčinkuje: Anna Pospíchalová
17., 18. a 19. 1. komorní Slovácký komorní orchestr, Ať žije Večerníček!
Co kdybychom se mohli potkat s naším mladším já a nechat ožít vše krásné, co jsme jako děti prožily... Emilka Pospíchalová v roli mladšího já své maminky Anny Pospíchalové jí pomocí vzpomínek na oblíbené večerníčky připomíná spoustu důležitých věcí, na které v dospělosti zapomněla.
Představení spojuje divadlo, tanec, promítání a hlavně hodně muziky z nádherných českých večerníčků.
Koncert dramaturgicky připravují Kristina a David Hrubí ze ZUŠ Slovácko, Večerníčkovou říší vás provedou Anna a Emílie Pospíchalovy a Slovácký komorní orchestr.
Účinkuje: Slovácký komorní orchestr, umělecký vedoucí: Jiří Pospíchal
Spoluúčinkují: Anna a Emílie Pospíchalovy
23. a 24. 1. orchestrální Vojtěch Jouza, Orchestr vypravuje pohádku
Seznámení dětských posluchačů poutavou formou s orchestrem, který dokáže vypravovat příběhy, a jak se naučit mu naslouchat. Dirigent Vojtěch Jouza nás provede kouzelným světem pohádek. Jedná se o tři hudební vyprávění, které zaznamenali skladatelé Rimskij - Korsakov, Ravel a Prokofjev.
Dirigent a moderátor: Vojtěch Jouza
II. stupeň
14. 11. komorní Belladonna Trio – Co nevíme o baroku?
Autory baroka – G. F. Händela, A. Scarlattiho, J. S. Bacha a dalších představí poutavým komentářem a hrou na dobové nástroje - zobcové flétny (kopie dobových fléten), barokní violoncello a cembalo se zpěvem komorní soubor Bella dona z Brna. Dozvíte se zajímavé podrobnosti ze života skladatelů 17. a 18. století, jak se žilo na šlechtických dvorech, jaká se zde poslouchala a hrála hudba, jaké bylo umění v období baroka, co se používalo k výrobě tehdejších nástrojů a mnoho dalších zajímavostí. Soubor hraje v dobových kostýmech.
Účinkují:
Belladonna Trio - Helena Vyvozilová - zobcové flétny
Eva Horňáková - violoncello
Kateřina Bílková - cembalo
Martina Macko - zpěv a průvodní slovo
16. 4. komorní Jitka Šuranská a Ondřej Havlík - Lidová píseň a beatbox
Dnešní doba skýtá díky technice obrovské možnosti. Jednotlivé hudební oblasti se přibližují a dokonce ovlivňují nebo prolínají. Dvojnásobná držitelka ceny Anděl houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská dokáže písně krásně hrát a zpívat, ale o lidové písni rovněž krásně vyprávět. Stejně tak má blízko k mladým posluchačům i Ondřej Havlík (En.dru), vicemistr světa v loopingu a dvojnásobný mistr ČR v beatboxu. Ten používá beatboxu jako hudebního nástroje, tedy tak, že vytváří hudbu pomocí vlastního hlasu, úst a těla. Na koncertě budeme svědky, zda oba světy – tedy svět lidové písně a beatboxu lze propojit.
Účinkují: Jitka Šuranská, housle, zpěv
Ondřej Havlík, beatbox
17., 18. a 19. 4. orchestrální Vojtěch Spurný, Co dokáže říci symfonická báseň (Šárka a romantismus)
Symfonická báseň je programní hudbou, která je jednovětá, inspirovaná nějakým vnějším podnětem básní, hrou, malbou. Název symfonické básně, a často i literární obsah, publikovaný spolu s partiturou, dává klíč k dílu. Pojďme sledovat, jakými prostředky je možné líčit tyto příběhy. Tentokrát jsme vybrali Šárku B. Smetany. O možnostech velkého symfonického orchestru bude vyprávět mimo jiné vynikající hudební popularizátor Vojtěch Spurný, který propojuje ukázky u klavíru s ukázkami v plné orchestrální barvě.
Dirigent, klavírista a moderátor: Vojtěch Spurný
III. stupeň
6. 11. komorní Musica Minore, Beatles
Pořad pojednává o životě Beatles a předkládá slavné písně této legendární skupiny. Kromě čtveřice alla Beatles zde vystupují hráči na smyčcové nástroje a klavír. Jednotlivé písně doprovázejí chronologicky celou historii skupiny, od jejího založení až k absolutnímu vrcholu a konci kariéry. Komorní soubor Musica Minore byl založen v roce 2007 mladými špičkovými umělci a je tělesem, které interpretuje komorní hudbu od baroka až po současnost, včetně vlastní tvorby. Musica Minore se neomezuje na jediné obsazení komorního orchestru, ale jejím specifikem je střídání různých komorních uskupení v rámci jednoho koncertního programu.
Musica Minore, umělecký vedoucí Martin Petrík
20. 4. orchestrální Vojtěch Spurný Co dokáže říci symfonická báseň (Šárka a romantismus)
Symfonická báseň je programní hudbou, která je jednovětá, inspirovaná nějakým vnějším podnětem básní, hrou, malbou. Název symfonické básně, a často i literární obsah, publikovaný spolu s partiturou, dává klíč k dílu. Pojďme sledovat, jakými prostředky je možné líčit tyto příběhy. Tentokrát jsme vybrali Šárku B. Smetany. O možnostech velkého symfonického orchestru bude vyprávět mimo jiné vynikající hudební popularizátor Vojtěch Spurný, který propojuje ukázky u klavíru s ukázkami v plné orchestrální barvě. Ukázky i výklad budou přizpůsobeny starším žákům.
Dirigent, klavírista a moderátor: Vojtěch Spurný
Objednávka koncertů na školní rok 2017 /2018
Více informací: Andrea Chmelová - tel.:577 005 731, 734 641 781. Email: propagace@filharmonie-zlin.cz