24. 1. 2018

Turné do Indie 2018

21.1.2018 v noci se Filharmonie Bohuslava Martinů vrátila z úspěšného turné v Indii.

10. až 21.1.2018 Nové Díllí – Mumbai – Goa – Kalkata

Koncerty byly pořádány k oslavám 70. výročí založení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Indií.

Pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho, který od roku 2000 žije v České republice, zahráli čeští umělci v prestižních sálech ve městech Nové Dillí, Mumbai, Goa a Kalkata - a to celkem pro 5000 posluchačů.

Výtěžek turné podpoří indické neziskové organizace, dá příležitost studentům navštívit zkoušky a koncerty zdarma a předá místním učitelům moderní techniky interpretace klasické hudby.

Partnerská organizace Time and Talents Club Mumbai ještě nezná přesný výtěžek turné, lze s jistotou říci, že z peněz, které již mají, se postaví min. 30 toalet pro 30 vesnických rodin.

V Kalkatě měli diváci možností jít na koncert symfonické hudby naposledy před 2 lety, a to právě na FBM, která zde byla v roce 2016 na turné. Tentokrát s orchestrem vystoupili s FBM 4 místní učitelé, kteří byli velmi dobře připraveni.

Klavírní koncert č. 2 c moll, který s filharmonií hrála klavíristka Jana Chaudhuri, se v Delhi hrál poprvé v historii.

Ohlasy:

„Naše turné bylo výjimečnou propagací evropské a především české kultury ve druhé nejlidnatější zemi naší planety a nadšené ohlasy vděčného indického publika po každém z koncertů nebraly konce. Vracíme se domů obohaceni množstvím nevšedních zážitků, ale také s poznáním, jaké nadstandartní podmínky pro náš život a také kulturu u nás máme.“

Josef Němý, ředitel FBM, o.p.s.

"Ještě teď jsme všichni plní emocí a nadšení. Filharmonie si podmanila Indii svými brilantními výkony a také neobvykle lidským přístupem. Jsme na ni hrdi, stejně jako jsme hrdi na naši krásnou zem."

J.E. Milan Hovorka, velvyslanec České republiky v Indii

„Žádná jiná země nepřivezla do Indie dvakrát během dvou let profesionální filharmonii. Česká republika se zapsala do historie. Plné koncertní sály, ovace ve stoje. Čeští umělci zasáhli indické publikum nejen svojí mistrovskou interpretací, ale také jako úžasné lidské bytosti, které v Indii zvládly občas těžší podmínky či kulturní šok. Předvedli velmi emotivní a srdečný výkon. Indie stále rezonuje jejich energií a kouzlem. (Živijó živijó.)“

Debashish Chaudhuri, dirigent

Program koncertů:

B. Smetana: Z českých luhů a hájů (z cyklu Má vlast)
S. Rachmaninov: Klavírní koncert č. 2 c moll, op. 18
A. Dvořák: Symfonie č. 8 G dur, op. 88