Čt, 3. 11. 2016, 19.00 hodin

B2 OBRAZY A HUDBA

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: 250,- 210,- 180,-

O. RESPIGHI: Římské pinie
E. DOUŠA: Koncert pro čtyři saxofony a orchestr
M. P. MUSORGSKIJ: Obrázky z výstavy

Sólisté: SAXOFONOVÉ KVARTETO BOHEMIA
PAVEL FIEDLER – sopránový saxofon
ANTONÍN MÜHLHANSL – altový saxofon
PAVEL ŠKRNA – tenorový saxofon
KATEŘINA PAVLÍKOVÁ – barytonový saxofon

Dirigent: VOJTĚCH SPURNÝ

Římské pinie jsou druhou částí trilogie italského skladatele Ottorina Respighiho, kterou napsal v roce 1924. Barvitě hudebně vykresluje pinie na různých místech hlavního města Itálie v rozličných denních dobách. Na první skladbu večera svým radostným charakterem navazuje čtyřvětý Koncert pro čtyři saxofony od soudobého českého skladatele Eduarda Douši, který zdůrazňují i jazzové názvuky. Uslyšíme ho v podání renomovaného českého souboru Saxofonové kvarteto Bohemia.

Modest Petrovič Musorgskij se znal se zesnulým výtvarníkem a architektem Viktorem Hartmannem. Na jeho památku byla uspořádána výstava okolo 400 děl, mezi nimi se také nacházely rané knižní ilustrace, cestovní náčrty, architektonické a kostýmní návrhy. To vše inspirovalo Musorgského k nevšednímu dílu s názvem Kartinky neboli Obrázky z výstavy, původně pro klavír, které později instrumentoval například Maurice Ravel. Patří k posluchačsky nejvděčnějším dílům, která se těší obrovské oblibě po celém světě.

Kongresové centrum Zlín