B

Čt, 19. 8. 2021, 20.00

MÁ VLAST - náhradní termín za 22. 10. 2020

Místo konání: Platforma 14/15 Baťův institut  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 490,-

OPEN AIR LÉTO S FBM

 

TOMÁŠ BRAUNER dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

BEDŘICH SMETANA
Má vlast

 

Zakoupené vstupenky na 22.10.2020 zůstávají v platnosti. 


19. srpna zazní na platformě Baťova institutu jeden z nejcennějších pokladů českých kulturních dějin. Cyklus šesti symfonických básní Bedřicha Smetany nazvaný Má vlast je vrcholným vlasteneckým manifestem, v němž dochází ke spojení idejí vlasti, národa a slávy. Programní celek vyrůstá z českých mýtů; je oslavou české historie (Vyšehrad, Šárka, Tábor) krajiny (Vltava, Z českých luhů a hájů) a zároveň předpovídá věhlasnou budoucnost českého národa (Blaník). Skladatel zde vytvořil jakýsi nový, vyšší typ symfonické básně. Nevázal se totiž na literární či jinou předlohu, ale přímo se hudbou snažil vyjádřit program, který si sám zvolil.

Cyklus vznikal postupně v letech 1874–79, tedy v době, kdy již jeho autor vykazoval známky úplné hluchoty. Přesto je melodické bohatství tohoto díla zcela mimořádné, stejně jako stavební logika a monumentalita. Prvního souborného provedení se Má vlast dočkala roku 1882 na pražském Žofíně, avšak jednotlivé symfonické básně byly samostatně uvedeny již dříve.

Jeden z nejzářivějších klenotů české hudby uvede Filharmonie Bohuslava Martinů za řízení jejího šéfdirigenta Tomáše Braunera, pro nějž to bude poslední koncert v pozici šéfdirigenta zlínské filharmonie.

Platforma 14/15 Baťův institut

  • Město: Zlín

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika