Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 2. 3. 2023, 19:00 hod.

B5 PETR / ALTRICHTER

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Václav PETR violoncello
Petr ALTRICHTER dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Hector BERLIOZ
Velká slavnost u Kapuletů, z dramatické symfonie Romeo a Julie, op. 17
Robert SCHUMANN
Koncert pro violoncello a orchestr a moll, op. 129
Johannes BRAHMS
Symfonie č. 1 c moll, op. 68


Jen málokterý dramatik podnítil hudební skladatele tak jako slavný William Shakespeare. Jeho nepřekonatelná tvorba oslovuje umělce po staletí a je dodnes nevyčerpatelnou inspirační studnicí. Jedním z mnoha děl, která vychází z shakespearovských námětů, je dramatická symfonie Hectora Berlioza nazvaná Romeo a Julie. Představení proslulé Shakespearovy tragédie o milencích z Verony skladatel shlédl roku 1827. Nadchlo jej natolik, že již záhy společně s libretistou Émilem Deschampsem vypracoval prvotní obrys své skladby. Její premiéra se uskutečnila až o dvanáct let později, a to za výrazného finančního přispění houslového virtuóza a Berliozova přítele Niccolò Paganiniho.

Koncert pro violoncello a orchestr Roberta Schumanna bývá častokrát řazen do velké trojice romantických koncertů určených pro tento nástroj. Vznikal v průběhu pouhých dvou říjnových týdnů roku 1850, tedy krátce po Schumannově nástupu na pozici hudebního ředitele města Düsseldorfu. Za jeho života však koncert nebyl nikdy uveden a patrně kvůli svému nekonvenčnímu pojetí, a ne zcela obvyklé struktuře, si cestu na koncertní pódia hledal jen stěží. Postupem času ovšem posluchači i kritika rozpoznali kompoziční kvality díla, a dnes je tak Schumannův koncert pevnou součástí violoncellového repertoáru. Sólového partu se ujme Václav Petr, koncertní mistr violoncell České filharmonie.

První symfonie Johannesa Brahmse se rodila v těžkých bolestech – vznikala totiž v průběhu dlouhých jednadvaceti let. Brahms byl dosti sebekritickým umělcem, řadu svých raných děl dokonce zničil a tímto opusem chtěl především naplnit velká očekávání, která do něj vkládali jeho přátelé. Svým prvním symfonickým cyklem se nakonec Brahmsovi podařilo citlivým způsobem navázat na symfonie Beethovenovy. Není proto překvapivé, že významný klavírista a dirigent Hans von Bülow toto dílo označil za pomyslnou Beethovenovu desátou symfonii. Prominentní rakouský hudební kritik Eduard Hanslick kompozici pro změnu bez ostychu přirovnal k Beethovenově deváté, neboť téma závěrečné části Brahmsovy symfonie mu dosti připomínalo slavnou Ódu na radost. Filharmonii Bohuslava Martinů bude při této příležitosti řídit uznávaný dirigent Petr Altrichter, který se zlínským orchestrem pravidelně spolupracuje již od roku 1978.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika