Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 12. 1. 2023, 19:00 hod.

C3 S ČERTY NEJSOU ŽERTY

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Chuhei IWASAKI dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

S čerty nejsou žerty (1984)
promítání pohádky s hudebním
doprovodem Filharmonie Bohuslava Martinů


„Ať už peklo bylo, nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře. Když se kolem sebe rozhlédneme, vidíme, že ještě dneska spoustě lidí peklo chybí...".

V posledních několika desetiletích vznikla v oblasti domácí kinematografie celá řada filmových snímků protkaných množstvím vtipných hlášek a dialogů, jež doslova zlidověly. K takovým bezesporu patří oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana, která si od svého uvedení v roce 1984 získala srdce milionů diváků.

S čerty nejsou žerty jsou pohádkovým filmem natočeným na motivy vyprávění Boženy Němcové Čertův švagr, které v polovině 19. století vycházelo ve spisovatelčině cyklu zvaném Národní báchorky a pověsti. Předlohy, v níž dobro vítězí nad zlem díky pekelné spravedlnosti, se ujala dvojice Jiří Just a Hynek Bočan, aby tak dala vzniknout propracovanému scénáři plnému zábavného děje a chytrého nelaciného humoru. Ve výsledku se tak podařilo vytvořit vpravdě kultovní snímek, který je mezi dětmi i dospělými považován za jednu z nejoblíbenějších českých pohádek, jehož citáty pronikly do našeho slovníku – ať už pocházejí z úst Lucifera v podání charismatického Karla Heřmánka, nečestného správce zámku v podobě Viktora Preisse nebo nerudného kaprála, jehož postavu ztvárnil Petr Nárožný. Ostatně k výrazný m přednostem tohoto filmu lze celkově zařadit vynikající výkony herců – kromě těch již jmenovaných například Vladimíra Dlouhého, Moniky Pelcové, Dany Bartůňkové, Ondřeje Vetchého, Josefa Kemra, Jaroslavy Kretschmerové, Václava Vydry, Ladislava Gerendáše a dalších.

K velkému úspěchu pohádky přispěla nemalou měrou i její hudební složka, jíž se ujala autorská dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. Jejich tvorba se ve filmu uplatnila nejen ve formě hudebního podkladu dotvářejícího atmosféru děje, ale i v podobě několika prostonárodně znějících písniček jako Voda, voděnka nebo Ta naše hospoda.

Pohádku o tom, že zlo je vždycky po zásluze potrestáno a dobro odměněno, uvede Filharmonie Bohuslava Martinů za živého hudebního doprovodu symfonického orchestru pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika