Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Ne, 9. 10. 2022, 18.00

LUX AETERNA

Místo konání: kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, Zlín - Jižní Svahy  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: vstupné dobrovolné

CZECH ENSEMBLE BAROQUE CHOIR
Tereza VÁLKOVÁ
, sbormistryně

ALLEGRI   PURCELL   DURUFLÉ   CAVALLI   ELGAR 


LUX AETERNA
Světlo věčné ať jim svítí, Pane:
Ať jsou navěky s tvými svatými, neboť jsi dobrý.
Pokoj věčný dej jim, Pane
a světlo věčné ať jim svítí.

Lux aeterna, antifona k přijímání, je součástí requiem, mše za zemřelé. I když by se mohlo zdát, že se jedná a pochmurné až depresivní téma, opak je pravdou. Lux aeterna je tou nejvíce nadějeplnou částí celé zádušní mše. Jejím poselstvím je milosrdenství a oplývá hlubokým citem, který po staletí inspiroval hudební tvůrce ke kompozicím plným světla a křehké krásy.

Koncert vokálního ansámblu Czech Ensemble Baroque v prostorách Kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů bude zahájen jednou z nejznámějších skladeb historie, falsobordonovým zhudebněním žalmu 50, Miserere mei, Georga Allegriho. Mnoho posluchačů zná toto sborové dílo pro jeho vrcholné vysoké C, zpívané jedním hlasem v malém sboru a také díky mnohým mýtům, které obklopují jeho provedení sborem Sixtinské kaple.

Následuje několik zpracování antifony Lux aeterna, jak ji v rozsahu dvou staletí zpracovali autoři jako Tomás Luis de Victoria, Giovanni Francesco Anerio (co do starých mistrů) a Ēriks Ešenvalds či Maurice Duruflé z autorů soudobých. Nejrozsáhlejším dílem koncertu je Music for the Funeral of Queen Mary anglického velikána nejen sborové tvorby, Henryho Purcella.

„Lid, který chodí v temnotách, uvidí velké světlo; nad těmi, kdo sídlí v zemi šeré smrti, zazáří světlo.“

I koncert Czech Ensemble Baroque tedy musí vyústit do „věčného světla“které posluchače uvede do ráje, mezi anděly. Dnes již proslulé Lux aeterna Edwarda Elgara spolu s antifonou In paradisum (její autor je dlouholetý člen Czech Ensemble Baroque, zpěvák a skladatel Jakub Kubín, který dílo složil přímo pro vokální ansámbl CEB) koncert završí.

kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, Zlín - Jižní Svahy

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika