B

Út, 7. 10. 2014, 19:00 hodin

K1, HM / EUGEN INDJIĆ - KLAVÍRNÍ RECITÁL

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 180,-

Klavír bude umístěn uprostřed Velkého sálu a kolem budou místa pro posluchače.

 

L. VAN BEETHOVEN, R. SCHUMANN, F. CHOPIN, F. LISZT

 

sólista: EUGEN INDJIĆ klavír
 


Eugen Indjić je francouzsko – americký klavírista ruského původu. Nejprve začal klavírní hru studovat pod vedením Alexandra Borovského. Později se setkal s Arturem Rubinsteinem, který se stal jeho rádcem i přítelem a který o něm prohlásil: „Je to světový klavírista vzácné muzikality a umělecké dokonalosti.“

Již v deseti letech hrál v televizním přenosu NBC, poprvé ve třinácti letech hrál s Washingtonským symfonickým orchestrem. V šestnácti o něm kodaňský kritik psal: „Chopina hraje jako Polák, Debussyho jako Francouz a Prokofjeva hraje mistrovsky jako Rus.“

Po ukončení vzdělání na Philips Academy v Andoveru jej Erich Leinsdorf pozval přednést Druhý Brahmsův koncert s Bostonskou filharmonií, bylo mu tehdy osmnáct let a byl nejmladším klavíristou, který do té doby hrál s tímto orchestrem. Nadmíru pochvalně o něm hovořili i slavný ruský klavírista Emil Gilels a dirigent, klavírista a skladatel Leonard Bernstein.

Je vítězem tří mezinárodních klavírních soutěží: Varšavské (1970), v Leedsu (1972) a Rubinsteinovy (1974). Vystoupil s předními orchestry Spojených států, Evropy i Asie, pod vedením takových dirigentů jako Leonard Bernstein, Sir Georg Solti, Erich Leinsdorf, Lovro von Matačić, Giuseppe Sinopoli, Valery Gergiev a další.

Pravidelně vystupuje v USA, Evropě a Asii (Carnegie Hall, Divadlo na Elysejských polích, La Scala, Concertgebouw, Moskevský sál P. I. Čajkovského, Musikverein a další).

Poprvé nahrával, když mu bylo dvanáct let Variace na Diabelliho téma od Ludwiga van Beethovena pro RCA Victor na klavír, který původně vlastnil Sergej Rachmaninov.

Jeho současná diskografie čítá skladby Debussyho a Stravinského, které nahrál pro Sony Records; Chopina, Schumanna a Debussyho pro Claves a Calliope.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika