Harmonia Moraviae 2013

 3. 10. 2013 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín – Velký sál

MOJCA ERDMANN
Operní recitál - zahajovací koncert festivalu

W. A. Mozart - Le Nozze di Figaro, Zeide, Die Zauberflöte, G. Rossini - Il barbiere di Siviglia, V. Bellini -  Capuleti e Montecchi, G. Donizetti - Don Pasquale

Sólisté:  Mojca Erdmann - soprán, Pavol Remenár - baryton

Filharmonie Bohuslava Martinů

Dirigent: Stanislav Vavřínek

Mojca Erdmann je vycházející operní hvězdou mezinárodních hudebních scén. Pochází z Hamburku, zpěv a zároveň hru na housle studovala na Hudební akademii v Kolíně nad Rýnem. Přes svůj mladý věk již debutovala v Metropolitní opeře v New Yorku. Posluchači se s ní setkali v operních domech v Berlíně, Vídni, Baden – Badenu, Kolíně, Nice, ale také v Praze. V roce 2007 se poprvé představila na Festivalu v Salzburgu. Často pracuje s dirigenty jako jsou Simon Rattle, Nikolaus Harnoncourt, Ivor Bolton, Manfred Honeck, Kent Nagano, Fabio Luisi a Daniel Harding. Natočila několik CD, poslední v roce 2009 - 2011 u Deutsche Grammophon s áriemi Mozarta a jeho současníků. Na tomto koncertě vystoupí společně se slovenským barytonistou Pavolem Remenárem, který je od roku 2000 sólistou Opery Slovenského národního divadla, koncert řídí šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Stanislav Vavřínek.


 6. 10. 2013 v 18.00 hodin, Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, Zlín – Jižní Svahy

 MUSICA FLOREA
Johann Sebastian Bach a jeho předchůdci

Johann Sebastian Bach, Johann Vierdanck, Heinrich Schütz a Dietrich Buxtehude

 Musica Florea:

 • Jiří Sycha, 1. housle
 • Jiřina Štrynclová, 2. housle
 • Michal Dušek, viola
 • Marek Štryncl - um. vedoucí, violoncello
 • Ondřej Štajnochr, kontrabas
 • Iva Štrynclová, cembalo
 • Lucie Rozsnyó, soprán

Soubor Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních ansámblů, věnující se stylově poučené intepretaci staré hudby v České republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Musica Florea hostuje na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly, jsou to Magdalena Kožená, Phillipe Jaroussky, Nancy Argenta, Veronique Gens, Paul Badura – Skoda, Susanne Rydén, Orlando Consort, Les Pages et les Chantres du Centre de Musique Baroque de Versailles, Le Poeme Harmonique, Boni Pueri. Obdržel řadu prestižních ocenění (např. nejvyšší ohodnocení francouzského časopisu Diapason za nahrávku díla J. D. Zelenky Missa Sanctissimae Trinitatis, Studio Matouš 1994; „Zlatá Harmonie 1997“ za nejlepší domácí nahrávku roku – Bachovy árie s M. Koženou, Polygram 1997; Cannes Classical Award - MIDEM 2003 za nahrávku korunovační opery Sub olea pacis et palma virtutis J. D. Zelenky, Supraphon 2001). V roce 2009 soubor obdržel diplom za nejlepší interpretaci děl Johanna Sebastiana Bacha na festivalu v chorvatském Varaždinu. Právě dílo tohoto největšího barokního skladatele a jeho předchůdců předkládá tento koncert.


C1      10. 10. 2013 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín – Velký sál

JIŘÍ PAVLICA - Koncert k životnímu jubileu              

 • J. Pavlica: Brána poutníků, oratorium
 • J. Pavlica: Skladby z repertoáru Hradišťanu

Hradišťan, Jiří Pavlica, umělecký vedoucí

Roman Janál, baryton

Akademický sbor Žerotín, Pavel Koňárek, sbormistr

Filharmonie Bohuslava Martinů

Stanislav Vavřínek, dirigent

Jiří Pavlica stojí v čele hudebního souboru Hradišťan od roku 1978. Původně folklorní kapela se vlivem jeho uměleckého vedení a dramaturgie proměnila v alternativní hudební seskupení, které obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby. Hudba Hradišťanu je právem považována za originální fenomén české kulturní scény. Jiří Pavlica vedle pravidelných koncertů doma i v zahraničí má za sebou bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty a píše filmovou a divadelní hudbu. Jeho práce získala řadu odborných ocenění včetně „zlatých a platinové desky“ za nejprodávanější alba. S Filharmonií Bohuslava Martinů spolupracoval v České republice i zahraničí již několikrát.  Autorsky se uplatňuje rovněž v oblasti volné soudobé tvorby, dokladem je mimo jiné i oratorium Brána poutníků pro sólový baryton, smíšený sbor a symfonický orchestr.  Tato skladba je inspirovaná vzdělancem, filozofem a světcem sv. Vojtěchem.


K1   15. 10. 2013 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín - Malý sál

VIVIANA SOFRONITSKY

Od klasicismu po romantismus na historickém klavíru

Carl Philipp Emanuel Bach, Josef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Muzio Clementi, Ludwig van Beethoven a Felix Mendelssohn - Bartholdy

Sólistka: Viviana Sofronitsky - fortepiano

Jak skutečně zněla hudba Mozartova, Beethovenova a Haydnova? Skladby v podání přední rusko – kanadské pianistky a hráčky na historické nástroje Viviany Sofronitské  budou znít na novodobé kopii autentického a do dnešní doby zachovalého nástroje  A. Walter z roku 1792. Kopii tohoto nejoblíbenějšího Mozartova klavíru vyrobil Paul McNulty, renomovaný výrobce historických klávesových nástrojů. Svůj talent sólistka zdědila po svém otci – slavném pianistovi Vladimiru Sofronitském, studovala na konzervatořích v Moskvě, autentickou interpretaci staré hudby v Oberlinu v USA a na Královské konzervatoři v Den Haagu.  Zvítězila na mnoha soutěžích. Její nedávné vystoupení v londýnské Wigmore  Hall  na pěti klavírech různých značek bylo odborníky označeno za objevné. Na CD nahrála všechny Mozartovy klavírní koncerty, dále kompletní dílo pro violoncello a klavír od Felixe Mendelssohna - Bartholdyho a Fryderyka Chopina se Sergejem Istominem, stejně jako sólové skladby Franze Schuberta, Fryderyka Chopina a Franze Liszta. 


A1    17. 10. 2013 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín - Velký sál

SHARON KAM

Weberův klarinetový koncert

 • C. M. von Weber: Oberon, předehra
 • C. M. von Weber: Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll, op. 73
 • F. Mendelssohn – Bartholdy: Hebridy, předehra op. 26
 • F. Mendelssohn – Bartholdy: Symfonie č. 4 A dur, op. 90 Italská

Sólistka: Sharon Kam, klarinet

Filharmonie Bohuslava Martinů

Dirigent: Vojtěch Spurný

Povídání o hudbě s Jaromírem Javůrkem – přednáška na téma tohoto koncertu v 18.00 hodin v Malém sále Kongresového centra

Světově proslulá klarinetistka Sharon Kam patří k největším ozdobám našeho festivalu. Narodila se v Izraeli a v současnosti žije v Německu, kromě tradičního klarinetového repertoáru se věnuje i soudobé hudbě. V šestnácti letech debutovala s Izraelskou filharmonií, kterou dirigoval Zubin Mehta. Později studovala na Juilliard School of Music. Je vítězkou Mezinárodní soutěže ARD v Mnichově a řady dalších. Koncert k 250. výročí narození Mozarta, který se konal s touto interpretkou v pražském Stavovském divadle, mohli televizní diváci sledovat v přímém přenosu v třiatřiceti zemích. Vojtěch Spurný patří k dirigentům, kteří bravurně ovládají jak interpretaci starší hudby, tak hudbu současnou. Na pražské konzervatoři studoval flétnu a klavír, na AMU operní režii, dirigování a cembalo a na Vysoké škole v Utrechtu provozovací praxi staré hudby. Je známý jako operní dirigent, ale také pravidelně spolupracuje s řadou předních českých orchestrů, intenzivně se mimo jiné věnuje koncertní činnosti na historické klávesové nástroje.


24. 10. 2013 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín - Velký sál

P. MASCAGNI - SEDLÁK KAVALÍR

Koncertní provedení opery - závěrečný koncert za podpory UTB 

Sólisté: 

 • Šárka Hrbáčková, soprán
 • Sofi Koberidze, mezzsoprán
 • Francesco Grollo, tenor
 • Christopher Robertson, baryton

Spoluúčinkuje: Sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno, Josef Pančík, sbormistr

Filharmonie Bohuslava Martinů

Dirigent: Walter Attanasi

Jednoaktová opera Sedlák kavalír Pietra Mascagniho patří k nejhranějším operám směru nazývaného verismus. Uslyšíme ji za řízení italského dirigenta Waltera Attanasiho, jenž diriguje nejen v Evropě, ale také v Jižní Americe, Jižní Africe a Japonsku. Na koncertě bude zpívat sopranistka Olja Dakich, která kromě operního zpěvu také studovala divadelní a filmové herectví na univerzitách ve Vídni, Bělehradě a Berlíně. Stala se také hlavní sólistkou European Chamber Orchestra a vystupovala v mnoha operách v Evropě, rovněž v Carnegie Hall v New Yorku. Sofi Koberidze studovala na konzervatoři v Tbilisi a v roce 2011 absolvovala konzervatoř Vinceza Belliniho v Catanii. ˇUspěšně se zúčastnila mnoha mezinárodních soutěží, např. Voices Lyrics 2013 - O.M.E.G.A- ve Florencii. Francesco Grollo pochází z italského Trevisu. Pravidelně vystupuje ve stěžejních tenorových rolích ve významných operních domech v Evropě i Americe. Barytonista Christopher Robertson zpíval po celém světě včetně Metropolitní opery, Teatro alla Scala, Teatro Real de Madrid, Covent Garden, San Francisco Opera ad. Spolupracoval s dirigenty jako jsou Riccardo Muti, Lorin Maazel, James Levine, Yuri Temirkanov, Neeme Järvi,  Kent Nagano, Leonard Slatkin, David Zinman.