Talentinum 2016

• J. HAYDN: Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 D dur
  • W. A. MOZART: Koncert pro lesní roh a orchestr č. 4 Es dur, KV 495
  • R. SCHUMANN: Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54

sólisté: ILDIKÓ SZABÓ, violoncello   KATEŘINA JAVŮRKOVÁ, lesní roh   JOHANNA HANIKOVÁ, klavír

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ   dirigent: MAREK ŠEDIVÝ

V roce 2016 Talentinum vstoupí již do svého 23. ročníku. První koncert tohoto mezinárodního hudebního festivalu tentokrát představí sólisty z České republiky a Maďarska. Ildikó Szabó pochází z Budapešti z hudební rodiny, se svým otcem, rovněž koncertním violoncellistou, často vystupuje i nahrává. V září 2014 vyhrála 2. cenu, Cenu publika a sedm zvláštních cen v jedné z nejprestižnějších světových soutěží Pablo Casalse. Kateřina Javůrková je rovněž vítězkou několika mezinárodních soutěží, v roce 2013 získala 1. cenu a titul laureáta Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Od ledna 2014 působí v hornové skupině České filharmonie. Je také členkou PKF – Prague Philharmonia. Johanna Haniková se úspěšně prosadila na národních i mezinárodních soutěžích (Prague Junior Note, Pro Bohemia, Mezinárodní smetanovská soutěž v Plzni). Je vynikající klavírní doprovazečkou, proto si ji pozvali na natočení recitálového CD pěvci Ivo Hrachovec a Simona Procházková. V současnosti je studentkou na HAMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Marek Šedivý spolupracuje např. se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF - Prague Philharmonia, Haasovým komorním orchestrem či Severočeskou filharmonií Teplice. K jeho zajímavým projektům současnosti patří debut v květnu 2015 na festivalu Pražské jaro se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Johanna HanikováKateřina Javůrková Marek Šedivý

Fotogalerie z koncertu 5.5.2016

12. května 2016 19.00 hodin - Kongresové centrum Zlín - Velký sál

JOSEF ŠPAČEK - SLAVNOSTNÍ KONCERT TALENTINA 2016

• C. NIELSEN: Koncert pro housle a orchestr op. 33
  • A. DVOŘÁK: Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Anglická

sólista: JOSEF ŠPAČEK housle

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ   dirigent: MAREK ŠTILEC

Virtuózní romantický koncert dánského skladatele přelomu 19. a 20. století Carla Nielsena uslyšíme v podání mladého houslisty Josefa Špačka, dnes již uznávaného umělce po celém světě. Letos uskutečnil svůj debut v Musikvereinu ve Vídni, následovalo pět koncertů ve Velké Británii a koncerty v USA a Austrálii.

josef-spacek-by--radovan-subin Marek Štilec

Fotogalerie z koncertu 12.5.2016

9. června 201619.00 hodin - Kongresové centrum Zlín - Velký sál
10. 6. 2016 v 19.30 hodin, Luhačovice, Společenský dům
TALENTINUM 2016
  • W. A. MOZART: Figarova svatba - árie Cherubína (Voi che sapete)
  • W. A. MOZART: Kouzelná flétna - árie Paminy (Ach, ich fühl´s)
  • G. ROSSINI: Introdukce, téma a variace pro klarinet
  • L. BOCCHERINI: Koncert pro violoncello a orchestr B dur
  • J. IBERT: Concertino da camera pro saxofon a jedenáct nástrojů

sólisté: PATRICIA JANEČKOVÁ, soprán   ANNA PAULOVÁ, klarinet   KRYSTYNA WISNIEWSKA, violoncello   LUKÁŠ KOLEK, saxofon

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ   dirigent: CHUHEI IWASAKI

Druhý koncert z 23. ročníku Mezinárodního festivalu Talentinum 2016 opět představuje mladé úspěšné sólisty a dirigenty. Sopranistka Patricia Janečková je slovenské národnosti, žije v Ostravě. V listopadu 2014 získala krom jiných úspěchů prvenství v mezinárodní pěvecké soutěži Concorso di Musica Sacra v Římě. Klarinetistka Anna Paulová je vítězkou řady mezinárodních soutěží. Zvítězila v konkurzu Zahraj si s Českou filharmonií a v červnu 2014 s ní vystoupila jako sólistka pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Polská violoncellistka Krystyna Wisniewska je studentkou na Hudební akademii F. Chopina ve Varšavě, z jejích posledních úspěchů jmenujeme vítězství v Paříži a Varšavě. Lukáš Kolek studuje na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě, úspěšně se zúčastnil řady soutěží, také jej mohli diváci vidět jako sólistu v televizním přenosu koncertu České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem. Chuhei Iwasaki studoval v Tokiu hru na housle a pokračoval na konzervatoři v Praze. Od roku 2013 je studentem HAMU oboru dirigování. V roce 2010 založil svůj vlastní ansámbl Filharmonický orchestr Iwasaki, později se stal šéfdirigentem Filmové filharmonie, spolupracoval i s dalšími profesionálními orchestry, od letošního roku vede komorní orchestr Pražské konzervatoře.

Patricie Janečková Anna PaulováLukáš KolekKrystyna WisniewskaChuhei Iwasaki

Fotogalerie z koncertu 9.6.2016: