Talentinum 2022

Čt, 5. 5. 2022, 19.00 hodin

SLAVNOSTNÍ KONCERT TALENTINA

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 490,- 420,- 360,-

JOSEF ŠPAČEK, housle
LEOŠ SVÁROVSKÝ, dirigent

PIERRE WISSMER
Divertimento pro orchestr
ÉDOUARD LALO
Španělská symfonie pro housle a orchestr, op. 21
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Symfonie č. 6 h moll, op. 74 „Patetická"

Prodej vstupenek

Hlavními tvářemi Slavnostního koncertu 26. ročníku festivalu Talentinum budou tentokrát Josef Špaček a Leoš Svárovský – v obou případech umělci, kteří se tohoto festivalu zúčastnili ještě v době, kdy se o nich teprve hovořilo jako o vycházejících hvězdách na českém hudebním nebi.

Josef Špaček, v současnosti jeden z nejvyhledávanějších českých houslových virtuózů, se vůbec poprvé představil na Talentinu před patnácti lety, kdy tehdy jako dvacetiletý naprosto okouzlil svojí oslňující virtuozitou přítomné zlínské publikum v bývalém Domě umění. Tentokrát v jeho podání zazní skvostná Španělská symfonie pro housle a orchestr Édouarda Lala, pětivětá skladba plná temperamentních hispánských melodií a rytmů zkomponovaná roku 1874 pro prominentního houslového virtuóza Pabla de Sarasateho.

Program koncertu doplní Divertimento pro orchestr původem švýcarského skladatele Pierra Wissmeraa a nestárnoucí Patetická symfonie Petra Iljiče Čajkovského. Dirigentské taktovky se ujme hlavní hostující dirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Leoš Svárovský, který se poprvé zúčastnil festivalu Talentinum již v roce 1986.

Čt, 12. 5. 2022, 19.00 hodin

TALENTINUM 2022

NATALIE SCHWAMOVÁ, klavír
NATÁLIE TRÁVNÍČKOVÁ, violoncello
EDUARD KOLLERT, housle
ONDŘEJ SOUKUP, dirigent

CARL MARIA VON WEBER
Oberon, předehra k opeře

MAURICE RAVEL
Koncert pro klavír a orchestr G dur
BOHUSLAV MARTINŮ
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1, H. 196

ALEXANDR GLAZUNOV
Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 82

Prodej vstupenek

Mezinárodní festival mladých koncertních umělců Talentinum pravidelně poskytuje nadějným interpretům příležitost vystoupit za doprovodu filharmonického tělesa, získat tak nenahraditelné zkušenosti a zároveň prokázat míru vlastní interpretační úrovně. Tato přehlídka s mezinárodním dosahem, jejíž první ročník se v tehdejším Gottwaldově poprvé uskutečnil v květnu roku 1972, se již spolehlivě etablovala na místní kulturní scéně a stala se její nedílnou součástí. Za půlstoletí své existence hostil tento podnik celou řadu význačných hudebníků a v průběhu května 2022 napíše již svoji šestadvacátou kapitolu.

Právě mladým talentovaným umělcům bude věnován závěrečný koncert abonentní řady B. Na pódiu Kongresového centra Zlín vystoupí pianistka Natalie Schwamová, která s velkými úspěchy koncertovala s mnoha domácími i zahraničními orchestry a která, tentokrát za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů, provede Koncert G dur pro klavír a orchestr Maurice Ravela.

Neméně kvalitní zážitek slibuje účast violoncellistky Natálie Trávníčkové, jež je laureátkou celé řady českých i mezinárodních interpretačních soutěží. Mladá umělkyně, která aktivně absolvovala mistrovské kurzy u takových osobností, jakými jsou například Steven Isserlis, Petr Nouzovský či Raphael Rallfisch, se v rámci Talentina ujme sólového partu Koncertu pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů.
V neposlední řadě se představí houslista Eduard Kollert, v současné době student prestižní madridské Vysoké školy královny Sofie, jehož mimořádné interpretační umění již mělo možnost obdivovat obecenstvo například v Rusku, Bulharsku, Německu, Švýcarsku, Kazachstánu, Jordánsku či Japonsku. V jeho podání zazní slavný houslový koncert Alexandra Glazunova.

Celý koncert bude řídit šestadvacetiletý dirigent Ondřej Soukup, posluchač prominentní londýnské Royal College of Music.

Čt, 19. 5. 2022, 19.00 hodin

TALENTINUM 2022

ROXANA HÄDLER, harfa
ANNA SYSOVÁ, klarinet
DAVID HERNYCH, housle
MARTYNA ZYCH, dirigentka

BEDŘICH SMETANA
Tři tance z opery Prodaná nevěsta

REINHOLD GLIÈRE
Koncert pro harfu a orchestr Es dur, op. 74
AARON COPLAND
Koncert pro klarinet, smyčce a harfu
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY
Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64

Prodej vstupenek

Závěrečný koncert abonentní řady A bude věnován právě mladým talentovaným umělcům. V jeho úvodu se představí Roxana Hädler, talentovaná harfistka, která kromě intenzivního sólového vystupování spolupracovala např. s Českou filharmonií, PKF–Prague Philharmonia, Českým národním symfonickým orchestrem či Junge Sinfonie Berlin. Rodačka z bavorského Deggendorfu provede za doprovodu orchestru zlínské filharmonie jedinečný Koncert pro harfu a orchestr Reinholda Glièra.

Pódium Kongresového centra Zlín následně přivítá Annu Sysovou, držitelku řady interpretačních ocenění, krom jiného Ceny Olega Podgorného udělované nejúspěšnějším nejmladším účastníkům soutěže Pražského jara. V jejím podání zazní Koncert pro klarinet, smyčce a harfu skladatele Aarona Coplanda.

Závěrečným sólistou večera bude houslista David Hernych, mimo jiné absolutní vítěz posledního ročníku prestižní luhačovické Akademie Václava Hudečka. Sedmnáctiletý interpret se ujme sólového partu Koncertu pro housle a orchestr Felixe Mendelssohna.

Dirigentské taktovky se chopí polská dirigentka Martyna Zych, která již spolupracovala například s Podkarpatskou filharmonií Rzeszów či se Symfonickým orchestrem Polského rozhlasu.