B

EXPO DUBAJ

Filharmonie Bohuslava Martinů si do svého pětasedmdesátiletého životopisu zapíše další velmi zajímavý bod. Na jaře 2022 ji čeká vystoupení na Světové výstavě Expo 2020, která se právě koná v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.

Hudebního vystoupení Filharmonie Bohuslava Martinů, které se uskuteční v rámci Národního dne České republiky v pondělí 21. března 2022, se zhostí 20 hudebníků orchestru a dva taneční páry Valašského souboru Kašava.

Spolu s filharmonií budou na Národním dnu České republiky reprezentovat zlínský region také hejtman Zlínského kraje pan Radim Holiš a radní Zlínského kraje pro kulturu a školství paní Zuzana Fišerová.

Všichni účastníci turné přiletí do Dubaje v sobotu 19. března 2022, na neděli už je v českém pavilonu naplánovaná zkouška na pondělní vystoupení.

 

  

 

 

 

 

Vlastní vystoupení Filharmonie Bohuslava Martinů v Dubaji proběhne v pondělí 21. března 2022 v rámci Národního dne České republiky, který slavnostně zahájí v 11.00 hymna ČR v podání Žesťového sexteta. Hráči orchestru se spolu s tanečníky budou střídat ve svých vystoupení před českým pavilonem po celé pondělí. Konkrétní hudební program se zatím ještě dolaďuje, ale zcela jistě bude velice pestrý a bude zasahovat i do jiných žánrů než pouze do klasické hudby, například do oblasti hudby lidové či popmusic. Kromě zpěvu a tance budou tanečníci prezentovat i kroje typické pro zlínský region. Naše hudební a taneční vystoupení na Národním dnu na Expu vyvrcholí ve 21 hodin jam session - improvizacemi všech účinkujících a skončí ve 22 hodin, kdy se brány pavilonů Expa uzavírají.

V úterý 22. března brzy ráno je plánován odlet z Dubaje a návrat do Zlína.

 

 

SMYČCOVÝ ORCHESTR FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ 

Čtrnáctičlenný soubor sestávající z členů Filharmonie Bohuslava Martinů.

V repertoáru má jak klasické skladby napsané pro komorní orchestry, tak upravené populární skladby např. kapel Beatles či Elán.

 

 

 

 

ŽESŤOVÁ HARMONIE

Komorní sexteto Žesťová harmonie složené z prvních hráčů Filharmonie Bohuslava Martinů uskutečnilo svůj první koncert v roce 1992. Od té doby pro své příznivce připravilo více jak 100 vystoupení. Soubor koncertuje v rámci zlínského regionu i České republiky, rovněž na pódiích v Rakousku, Německu a Francii. Repertoár sexteta je tvořen skladbami autorů napříč hudebními dějinami, jedná se o hudbu renesanční (Otto, Pezelis, Gabrielli, Franck), barokní (Händel, Albinoni, Martini, Purcell, Vivaldi), klasicistní (Mozart), romantickou (Brahms, Bizet, Schmid), sestává se z kompozic autorů XX. století (Hindemith, Martinů, Gerschwin) i současných (Pavlorek, Liška, Pavel, Eben, Staněk). V seznamu skladeb tohoto souboru také najdete úpravy skladeb jazzových (Joplin, Ježek) a populárních (Beatles). 

 

 

 

VALAŠSKÝ SOUBOR KAŠAVA

Valašský soubor Kašava vznikl v roce 1971 a působí na Zlínsku více jak 50 let. Věnuje se zpracování folklorního a zvykoslovného materiálu ze západního a jižního Valašska a částečně také z přilehlých oblastí: luhačovického Zálesí a východní Hané.

Repertoár souboru tvoří vedle jednotlivých tanců scénická hudebně-tanečně-dramatická pásma vycházející jednak z lidových obřadů a zvyků, jednak z folklorního materiálu, který vypovídá o závažných momentech v životě minulých generací. S přípravou programových bloků byla zpravidla spojena rovněž rekonstrukce dobového lidového oděvu z příslušného regionu.

Specifickým rysem práce Kašavy je obnovování zaniklých zvykoslovných vánočních a masopustních her. Činnost členů souboru jde ruku v ruce se snahou o uchování etických a estetických hodnot tradiční lidové kultury. Kašava pořádá tematické besedy u cimbálu, valašské bály, výroční koledové obchůzky, pravidelně se zúčastňuje jak domácích, tak zahraničních folklorních festivalů.

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.