16. 10. 2013

Zpívající klarinet Sharon Kam

Stejně jistě se pohybuje ve světě klasické, soudobé i jazzové hudby. Pochází z Izraele, poprvé   vystoupila s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Zubina Mehty, když jí bylo pouhých šestnáct let. Odešla do USA studovat na Juilliard School. V roce 1992 zvítězila na Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově. Od té doby vystupuje s nejvýznačnějšími orchestry v Evropě, USA a Japonsku, spolupracuje s mnoha vynikajícími sólisty a dirigenty světových jmen. Žije se svojí rodinou v Německu. Hrála na koncertě ve Stavovském divadle, který se uskutečnil k příležitosti 250. výročí Mozartova narození, tento koncert byl televizí přenášen v 33 zemích. Poslední CD, které natočila v letošním roce, obsahuje známé operní árie, které jsou přepsány pro klarinet s doprovodem orchestru.

Zaujme nejen krásou svého přednesu a tónu, ale je osobností, která na pódiu doslova září. Zároveň je hráčkou, u níž máte pocit, že je se svým nástrojem přímo bytostně spjatá. Sama o něm říká, že jí klarinet nahrazuje vlastní zpívající hlas.


V České republice jste vystupovala již několikrát, víte přesně kolikrát? Hrála jste společně i s českými umělci? 

Ano, v České republice jsem vystupovala již mnohokrát s mnoha orchestry i umělci, např. s Českou filharmonií (s tou jsem natáčela CD s Krzystofem Pendereckim), Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, s klarinetistkou Ludmilou Peterkovou, na festivalu v Brně, s Pražákovým kvartetem…

Kolik vlastníte nástrojů a kdy který používáte? 

Vlastním celkem 9 klarinetů a basetový klarinet a také altový saxofon. V současnosti mám nový B klarinet, do kterého jsem se přímo zamilovala a také moc ráda hraji Mozarta na basetovém klarinetu.

Předáváte své zkušenosti i studentům? 

Ano, dávám soukromé lekce a dvakrát do roka vyučuji na mistrovských kurzech, ale také uvažuji, že bych se v budoucnu víc věnovala pedagogické dráze.

 

Je těžké skloubit život špičkové umělkyně a rodinný život? 

Vše závisí na organizaci a také na porozumění partnera, v tom je můj manžel báječný, protože se dokáže postarat o všechny naše děti, když jsem mimo domov. Je dirigentem a také často na cestách, ale vždy se snažíme naše kalendáře sladit tak, aby alespoň jeden z nás byl doma. Jsou zde samozřejmě i výjimky, ale většinou to zvládáme.  Koncertuji přibližně padesátkrát za sezonu a nevyjíždím příliš daleko, abych nebyla pryč z domu příliš dlouho. Pro mne by bylo nemyslitelné nemít rodinu. Moje kariéra je důležitá, je to má práce, ale nemůže být celý můj život.

 

Který Váš umělecký zážitek na pódiu považujete ve svém životě za nejvýznamnější. A čeho byste ještě ve své profesi chtěla dosáhnout? 

 Možná, když jsem hrála Mozarta na Salcburském festivalu. Ale mé sny se stále ještě nesplnily, stále sním…

 

Jaké koncerty Vás v nejbližší době čekají? 

Nahrála jsem CD a teď v listopadu mne čeká turné s jeho programem. Jedná se o večer, který je celý sestaven z operních árií, které jsou přepsány pro klarinet s doprovodem orchestru. Je to velmi emocionálně zabarvený a zároveň technicky obtížný program, ale miluji z něj každou minutu! Ale budu také hrát spoustu koncertů s Mozartem, Weberem, komorní hudbu, ale i recitály.

 

Děkuji za rozhovor

Jindra Keferová

Fotogalerie z koncertu 17.10.2013: