B

19. 2. 2014

Komorní koncert - Eben Trio

25. 2. 2014 v 19.00 hodin, Malý sál Kongresového centra Zlín, vstupné: 150,-


L. van Beethoven, P. Eben, B. Smetana


Eben trio:
Terezie Fialová - klavír
Roman Patočka - housle
Jiří Bárta - violoncello

Klavírní trio Eben trio vzniklo v roce 2012 a během svého krátkého působení na hudební scéně se brzy zařadilo mezi špičkové soubory svého druhu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Ve svém  názvu nese soubor  jméno významného českého skladatele  druhé poloviny 20. století Petra Ebena. Od roku 2014 je členem tria  přední violoncellista Jiří Bárta.

Soubor má za sebou řadu významných soutěžních úspěchů. V roce 2012 v německém Hamburku  obdrželo trio ocenění "Masefield Prize" a zvítězilo na 38. ročníku mezinárodní soutěže komorních ansámblů „Concours de musique du Lyceum Club International de Suisse“ ve švýcarském Lausanne. Je držitelem ceny Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii udělované nejlepším mladým komorním souborům.

Soubor vystupuje na českých a zahraničních podiích, na mezinárodních hudebních  festivalech jako jsou Pražské jaro, Český Krumlov, Festival Mahler  Jihlava, Festival Mitte Europa, Septembre Musical Vevey ad. V létě 2013 se trio zúčastnilo prestižního festivalu ve Verbier. Eben trio  reprezentovalo Českou republiku v rámci festivalu "Prag - Wien - Budapest"  v Kennedyho Centru ve Washingtonu a na komorních koncertech v New Yorku. Soubor koncertoval ve většině států Evropy a ve Spojených státech amerických.

V lednu 2013 vydalo Eben trio desku " Elegiac Stories" se skladbami B. Smetany, J. Suka, G. Mahlera a S. Bodorove.

V rámci koncertní sezóny 2014 - 2015 se trio představí v mnichovském Gasteigu, pařížském Auditorium du Louvre a pražském Rudolfinu.