Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

1. 4. 2014

Talentinum 2014

Je téměř neuvěřitelné, že již po dvaadvacáté se jaro ve Filharmonii Bohuslava Martinů odehrává ve znamení mezinárodního hudebního festivalu Talentinum.


Myšlenka hudebního setkání mladých umělců s profesionálním orchestrem tradičně oživuje dramaturgii koncertní sezony. V letošním roce se uskuteční osm koncertů, z toho šest večerních ve Zlíně, Uherském Hradišti, Luhačovicích a Kroměříži a dva dopolední pro mládež v Uherském Hradišti.

Všem koncertům dominuje vystoupení basbarytonisty Adama Plachetky. Ten i přes své mládí již dosáhl mnohá významná ocenění a dostává se do popředí pěvecké elity evropské, ale pomalu i světové. V letošním roce jej zve k účinkování milánská La Scala a pro příští rok Metropolitní opera v New Yorku.  Je sólistou Vídeňské státní opery, vystupoval rovněž v Německé státní opeře Berlín, Královské opeře v Londýně nebo Bavorské státní opeře v Mnichově. Pro svůj koncert zvolil symbolicky repertoár českých skladatelů, protože letos oslavujeme Rok české hudby. Budou to Biblické písně Antonína Dvořáka, které doplňuje Dramatická předehra stejného autora v první polovině večera, následně pak árie z oper Bedřicha Smetany Libuše, Tajemství, Dalibor a Čertova stěna. S tímto programem v květnu Adam Plachetka také vystoupí na Pražském jaru s doprovodem naší filharmonie. Tato spolupráce není poslední, již máme přislíbeno také účinkování s tímto pěvcem v příštím roce na festivalu Janáčkův máj v Ostravě. Koncert bude dirigovat šéfdirigent Národního divadla Robert Jindra.

Každý z účastníků má na svém kontě množství úspěchů jak na koncertních pódiích, tak také v národních i mezinárodních soutěžích. Julie Svěcená získala v roce 2010 1. cenu na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga, ve Zlíně a v Uherském Hradišti přednese Koncert pro housle e moll Felixe Mendelssohna -  Bartholdyho. Mozartův Koncert pro fagot a orchestr B dur zahraje Michaela Špačková, která vyhrála v konkurzu „Zahraj si s Českou filharmonií“ a v červnu letošního roku vystoupí na Open air koncertu za doprovodu České filharmonie pod taktovkou jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Ze Slovinska přijede vítěz evropské soutěže akordeonistů, kterou organizuje evropská asociace orchestrů ONE David Novak se skladbou Pohádky pro akordeon od Václava Trojana. Dubnové koncerty bude dirigovat Maroš Potokár, který je v současnosti dirigentem opery Státního divadla v Košicích.

V květnu se můžeme těšit na koncerty pod taktovkou polské dirigentky Marzeny Diakun, která je mimo jiné držitelkou 2. ceny dirigentské soutěže G. Fitelberga v Katovicích. Árie Mařenky, Cherubína a Carmen zazpívá sopranistka Simona Mrázová, zlínská rodačka, působící od roku 2008 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Maďarský houslista Attila Ökrös, jenž studuje na Královské konzervatoři v Bruselu, zahraje Koncert pro housle d moll od Jeana Sibelia. Poslední koncert festivalu je věnován vítězkám houslové soutěže Archetti in Moravia v Kroměříži, obě studují Pražskou konzervatoř. Liliana Dulanská zahraje Fantazii na Gounodova Fausta od H. Wieniawského a Markéta Nádvorníková první větu z Brahmsova Houslového koncertu D dur.