B

3. 6. 2021

Kolonádní koncerty v Luhačovicích

Kolonádní koncerty v Luhačovicích

Filharmonie Bohuslava Martinů využije krásné počasí, které konečně přišlo, a nabídne ve středu 9. a ve čtvrtek 10. června 2021 lázeňským hostům v Luhačovicích Kolonádní koncerty.
Začátek obou akcí je v 16. hodin.

 


Stovky odehraných koncertů, tisíce provedených skladeb, desetitisíce posluchačů z řad lázeňských hostů i široké veřejnosti. Přibližně takový je odhad celkové bilance kolonádních koncertů zlínské filharmonie v luhačovických lázních, které pravidelně po dobu více než půl století zpříjemňovaly návštěvníkům jejich letní pobyt v tomto malebném lázeňském centru. 

Počátek dlouhé historie kolonádních koncertů zlínské filharmonie v Luhačovicích se datuje do května roku 1950, kdy tehdejší gottwaldovský orchestr odehrál svou vůbec první lázeňskou sezonu. Filharmonie Bohuslava Martinů již zanedlouho na tuto bohatou tradici naváže dvojicí koncertů, které dají vzpomenout na dobu, kdy se tóny zlínského symfonického orchestru často linuly luhačovickým Lázeňským náměstím, slavnou kolonádou, přilehlou promenádou i nedalekým parkem. 

Filharmonie tentokrát uvede přibližně hodinový program sestavený ze skladeb Julia Fučíka, Johanna Strausse, Émila Waldteufela nebo Georgese Bizeta. Pochod, polka, valčík, čardáš, waltz či aragonská jota – to vše za řízení dirigenta Joela Hány.

 

Zápis z Kroniky SSOG z roku 1950: 

Velkým symfonickým koncertem zahájila Filharmonie pracujících dne 1. května 1950 lázeňskou sezonu v Luhačovicích. Na programu byly Antonína Dvořáka Slovanské tance, které řídil šéf orchestru Rudolf Kvasnica. Po mnohých úspěších, které získala F.P. provedením Slovanských tanců v různých městech, přibyl tímto koncertem úspěch další, který znovu potvrzuje, že F.P. koná své poslání dobře a svědomitě.

Příštího dne 2. května 1950 zahájila F.P. své pravidelné denní koncerty (tentokrát již v menším obsazení, a to ve 30ti členech, zbývající věnují se své práci v Gottwaldově), které potrvají až do konce září. Plných pět měsíců přispívat bude náš orchestr svým daným způsobem při léčbě a oddechu pracujících, čerpajících zde novou sílu a zdraví do další budovatelské práce. Úkol svěřený F.P. je velmi vážný a zodpovědný. Hudba neznamená zde jen chvilkový sluchový požitek, ale stává se nezbytnou součástí léčení. „Vracíme lidu zdraví – národu hodnoty“ je výstižný nápis nad hudebním podiem, čímž vyjádřeno je to, k čemu velkou měrou přispívá i náš orchestr, Filharmonie pracujících.

 

Recenze z roku 1950:

Luhačovická hudební tradice má dobrý zvuk v našem kulturním životě. Také letos pokračuje v duchu této dobré tradice, která má na zřeteli jak osvěžení, tak hudební výchovu pracujících, kteří se zde léčí a jsou zde na rekreaci. Tentokráte je zde Filharmonie pracujících z Gottwaldova, kterou řídí šéf orchestru, znamenitý dirigent Kvasnica a připracuje obecenstvu krásné programy, v nichž je obsažen celý vývoj hudby od klasiků po dnešek. Sezona hudební začala 1. května a potrvá do 30. září. Hraje se denně mimo pondělí. Filharmonie pracujících se stala miláčkem lidu, neboť proměňuje krásnou hudbou celé lázeňské prostředí v radostné údolí osvěžení a posiluje všechny na rekreaci.

 

Koncert je určen pro hosty Lázní Luhačovice, a.s., kteří splňují podmínky MZČR pro účast na kulturní akci. Na místě jsou diváci povinni dodržovat nařízená opatření.