Čt, 2. 11. 2017, 19:00 hod. (18.15 hod. POVÍDÁNÍ O HUDBĚ)

A2 ČESKÁ HUDBA SVĚTU

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: 250,- 210,- 180,-

B. Smetana: Vltava
S. Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18
A. Dvořák: Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa, op. 95

Sólista: WON KIM, klavír
Dirigent:LEOŠ SVÁROVSKÝ

Koncert doprovází výstava umělecké tvorby Bozagi – tradiční korejské výtvarné techniky.

Dvě skladby – dvě perly z pokladnice české hudby, které reprezentují hudbu našich skladatelů ve světě asi nejčastěji. Symfonická báseň Vltava je součástí šestidílného cyklu Bedřicha Smetany, který vznikl poté, co skladatel ztratil sluch a vzdal se veřejné činnosti. V hladině řeky se zračí příběhy, mohutnění proudu od pramenů až k majestátnímu nezastavitelnému toku se stalo Smetanovi symbolem národa i jeho života.

Dvořákova Symfonie č. 9 vznikla v prvním roce jeho pobytu ve Spojených státech amerických, nové prostředí na něj zapůsobilo se vší svou bouřlivostí a podivuhodností. Byl finančně nezávislý a uvědomoval si i odpovědnost za to, že je nositelem české hudby. S vervou se pustil do mimořádného díla, které zvládnul za poměrně krátkou dobu.

Won Kim patří k nejpozoruhodnějším klavíristům z Jižní Koreje, který často vystupuje s významnými evropskými a americkými orchestry. Jeho výjimečnost dokládá například vítězství v Maria Canals International Music Competition.

Orchestr bude hrát za řízení hlavního hostujícího dirigenta FBM Leoše Svárovského.

Choi Duk-joo – Jogakbo (výstava korejského patchworku)

Je nejen nemožné ale i bezvýznamné analyzovat uměleckou tvorbu Choi Duk-joo způsobem, jakým analyzujeme umělecké dílo. Spíše než hovořit o kompozici a výběru barev bychom mohli hledat větší potěšení v diskuzi o tom, jak vnímá design a v pozorování jejího stylu, který se projevuje v použití materiálu – tkaniny.

Je to působivé, atraktivní. Krásné. Monochromatické, přesto ozdobné. Barevné ale ne nápadné. To se mi na tom líbí. Mám rád jednoduchost kompozice. Výstava jogakbo umělkyně Choi Duk-joo ve vás vzbudí tyto pocity a čas tam strávený si užijete.

You Hong Joon (umělecký kritik / bývalý ministr, Ministerstvo kulturního dědictví)

Kongresové centrum Zlín