Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 7. 3. 2019, 19:00 hod.

A4 HOUSLOVÝ KONCERT

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Jan Novák: Filharmonické tance pro orchestr
Max Bruch: Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26
Sergej Prokofjev: Symfonie č. 5 B dur, op. 100

Sólista: Olga Šroubková, housle
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
Dirigent: Tomáš Brauner


Řada hudebních odborníků považuje Jana Nováka za jednu z nejtalentovanějších a zároveň také nejvýraznějších postav české hudby poválečné éry. Nicméně, vzhledem k tomu, že po srpnových událostech roku 1968 tento rodák z Nové Říše poblíž Telče emigroval společně se svojí rodinou z tehdejšího Československa, dostaly se jeho skladby na seznam zakázaných děl a na koncertních pódiích proto zaznívaly zcela ojediněle. Až po roce 1989 se osoba Jana Nováka dočkala posmrtné rehabilitace a jeho skladatelský odkaz oprávněného uznání. Své Filharmonické tance dokončil již roku 1956 a následně je věnoval tehdy nově založenému brněnskému symfonickému orchestru.

Houslový koncert č. 1 g moll Maxe Brucha patří celosvětově mezi nejoblíbenější a nejhranější opusy tohoto typu. Kompozice v romantickém stylu vznikla v roce 1866; následujícího roku pak její autor společně s tehdejším předním houslistou Josephem Joachimem provedli jistou revizi. A právě z důvodu, že ji Bruch psal „na míru" vynikajícímu houslovému interpretovi, je technicky mimořádně náročná. Vyniká však také svým melodickým bohatstvím, neobyčejným půvabem i celkovou zvukovou barevností. Bruchův koncert provede Olga Šroubková, významná představitelka nastupující generace českých houslových virtuózů a vítězka posledního ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražského jara.

V druhé polovině koncertu zazní 5. symfonie Sergeje Prokofjeva, kterou její autor opatřil opusovým číslem 100. Tento čtyřvětý cyklus instrumentovaný pro velký orchestr vznikal v průběhu Druhé světové války a dle slov jeho tvůrce představuje oslavu svobodného a šťastného člověka, jakýsi triumf lidského ducha pozitivně doufajícího v optimistickou budoucnost. Řízení Filharmonie Bohuslava Martinů se ujme její šéfdirigent Tomáš Brauner.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika