Čt, 18. 4. 2019, 19:00 hod.

A6 JAKUB HRŮŠA

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

Povídání o hudbě 18. 15 – Malý sál

Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky, velká suita a dva operní výstupy (úprava Jakub Hrůša)
Robert Schumann: Symfonie č. 2 C dur, op. 61

Sólisté:
Liška: Kateřina Kněžíková, soprán
Lišák: Alžběta Poláčková, soprán
Revírník: Svatopluk Sem, baryton
Skokánek: Petr Hrůša


FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
Dirigent: Jakub Hrůša


Janáčkova opera o třech dějstvích zvaná Příhody lišky Bystroušky vznikla na motivy stejnojmenné povídky Rudolfa Těsnohlídka. Tato literární předloha vycházela nejprve na pokračování v Lidových novinách a později se dočkala také knižního vydání. Leoš Janáček na své v pořadí sedmé opeře pracoval průběhu let 1921–23 a postupně se stala jednou z nejčastěji prováděných autorových kompozic tohoto typu. Kromě nebývalé melodické invence, výrazné expresivity a adekvátního dramatického spádu je toto jevištní dílo zajímavé také tím, že postavy hovoří líšeňským dialektem, a dokonce hantýrkou adamovských dřevařů. Z Janáčkova opusu provede zlínský symfonický orchestr velkou suitu a dva operní výstupy; zpěvní party budou svěřeny sólistkám opery pražského Národního divadla, sopranistkám Kateřině Kněžíkové a Alžbětě Poláčkové, a přednímu barytonistovi a držiteli Ceny Thálie za rok 2017 Svatopluku Semovi.

Čtvero symfonických cyklů, které v průběhu svého života Robert Schumann zkomponoval, představuje pomyslnou spojnici mezi symfoniemi Beethovenovými a Brahmsovými. Jeho třetí Symfonie C dur byla dokončena roku 1846; pořadové číslo 2 však nese z tohoto důvodu, že původně druhou Symfonii d moll Shumann ještě několik let po svém vzniku přepracovával. Opus 61, jenž zazní v podání zlínské filharmonie, je výsledkem autorovy silné vnitřní potřeby vymanit se z jakési tvůrčí krize a zároveň odčinit některé své předchozí kompoziční nezdary.
Obě kompozice uvede Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením Jakuba Hrůši, jenž právoplatně patří ke světové dirigentské špičce.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika