B

Čt, 18. 10. 2018, 19:00 hod.

B1 ČESKÝ VEČER

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

Zdeněk Fibich: Bouře, op. 46, symfonická báseň
Leoš Janáček: Putování dušičky, koncert pro housle a orchestr
Antonín Dvořák: Romance pro housle a orchestr f moll, op. 11
Leoš Janáček: Taras Bulba

Sólista: Ivana Kovalčíková, housle
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
Dirigent: David Švec


Symfonickou báseň pojmenovanou Bouře vytvořil Zdeněk Fibich roku 1880 na motivy stejnojmenné Shakespearovy hry odehrávající se na imaginárním pustém ostrově. O patnáct let později pak rodák z Všebořic u Zruče nad Sázavou vystavěl na základech této dramatické a po výrazové stránce velmi bohaté programní skladby svoji eponymní operu.

Nedokončený koncert pro housle s doprovodem orchestru nazvaný Putování dušičky pochází z pera Leoše Janáčka. Skladatel začal toto dílů komponovat roku 1926, nicméně záhy se rozhodl práce na koncertu pozastavit. Nemalé množství hudebního materiálu později využil ve své poslední opeře Z mrtvého domu. V podání Ivany Kovalčíkové, vynikající interpretky a zároveň koncertní mistryně Filharmonie Bohuslava Martinů, zazní také Romance pro housle a orchestr Antonína Dvořáka. Autor tuto skladbu dokončil roku 1877 a následně ji dedikoval svému příteli, houslovému virtuózovi Františku Ondříčkovi. Ačkoli se jedná o krátké, přibližně třináctiminutové dílko, brzy jej do svého repertoáru zařadili i umělci světového významu.

Závěr koncertu obstará velkolepá orchestrální rapsodie Leoše Janáčka. Základním inspiračním podnětem se pro skladatele stal historický román Nikolaje Gogola pod názvem Taras Bulba zasazený do 17. století, tedy do období neustálých bojů kozáků s tatarskými a polskými nepřáteli. Toto silné a dramatické programní dílo předkládající posluchačům hudební obraz z ukrajinské historie je pak zářným příkladem Janáčkova nadšeného rusofilství. Třídílná kompozice – s částmi Smrt Andrijova, Smrt Ostapova, Smrt a proroctví Tarase Bulby – svým mimohudebním obsahem reflektujícím trojici různých úmrtí představuje zcela ojedinělý příspěvek do pokladnice světové vážné hudby.

Filharmonii Bohuslava Martinů povede stálý dirigent pražského Národního divadla David Švec.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika