Út, 26. 2. 2019, 19:00 hod.

F2 RUSKÝ VEČER

Místo konání: Kongresové centrum - Malý sál  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

Michail Ivanovič Glinka: Sonáta pro violu a klavír d moll

Sergej Prokofjev: Suita z baletu Romeo a Julie /arr. Vadim Borisovskij

Introdukce
Mladá Julie
Tanec rytířů
Mercutio
Smrt Julie

Igor Stravinskij: Elegie pro violu

Dmitrij Šostakovič: Sonáta pro violu a klavír, op. 147
Moderato
Allegretto
Adagio

Pavel Březík, viola

Martina Mergentalová, klavír


V pořadí druhý koncert připravovaný v rámci abonentní řady F se ponese ve znamení kvalitní ruské hudby. Večer totiž přinese výhradně díla světových ruských autorů – Prokofjeva, Chačaturjana, Stravinského a Šostakoviče. Program provede sóloviolista Filharmonie Bohuslava Martinů Pavel Březík společně s klavíristkou Martinou Mergentalovou.

Pavel Březík pochází ze Zlína. Původně začal hrát na housle, ovšem po pěti letech se rozhodl přestoupit na violu. Se zmíněným nástrojem absolvoval nejprve kroměřížskou Konzervatoř P. J. Vejvanovského a následně pražskou Akademii múzických umění. Je laureátem Mezinárodní violové soutěže o Cenu Beethovenova Hradce a finalistou Mezinárodní violové soutěže J. Brahmse v Rakousku. Kromě sólové a orchestrální hry se věnuje rovněž pedagogické činnosti na Konzervatoři v Kroměříži.

Pianistka Martina Mergentalová je absolventkou Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Každoročně vystupuje na recitálech jak sólových, tak i komorních. Praktickému provozování komorní hry se věnuje více než 20 let, stejně jako teoretické problematice tohoto oboru a klavírních doprovodů. O tom ostatně svědčí i její doposud nepublikovaná práce nazvaná Specifika práce klavírního doprovazeče na konzervatoři a také její skripta Dějiny a literatura klavíru. V současné době vyučuje na kroměřížské konzervatoři hru na klavír, dějiny a literaturu klavíru, povinný klavír a také se věnuje korepeticím se studenty. Spolupracuje jako klavíristka s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně a je korepetitorkou mezinárodních houslových kurzů.

Kongresové centrum - Malý sál

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: ČR

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika