Čt, 7. 5. 2020, 19:00 hod.

A7 TALENTINUM - náhradní termín v jednání

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

Koncert se bude konat v náhradním termínu, který zatím není stanoven.

 

A. LORTZING Der Wildschütz, předehra
C. M. VON WEBER
Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll, op. 73
J. SIBELIUS Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47
J. RODRIGO Concierto de Aranjuez

KATEŘINA PAŠKOVÁ, klarinet
PATRIK SEDLÁŘ, housle
CARLOTTA DALIA, kytara
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
JOSEF KURFIŘT, dirigent


Úvodní koncert pořádaný v rámci XXV. ročníku Talentina, mezinárodního hudebního festivalu mladých koncertních umělců, přinese pestrý program, jehož provedení se zhostí velmi nadějní interpreti.

Klarinetový koncert Carla Marii von Webera dozajista patří mezi nejkvalitnější kompozice svého druhu, o čemž výmluvně vypovídá skutečnost, že se toto dílo pravidelně umisťuje na čelných pozicích v nejrůznějších žebříčcích oblíbenosti. Opus vznikl roku 1811 a podobně jako všechna Weberova díla zkomponovaná pro klarinet i tuto skladbu autor po jejím dokončení věnoval Heinrichu Barmannovi, svého času jednomu z nejvýznačnějších virtuózů na tento nástroj. Uvedenou raně romantickou kompozici provede Kateřina Pašková, v současné době posluchačka katovické Akademie muzyczne.

Podobné reputaci se mezi hudebníky i posluchači těší také Koncert pro housle a orchestr d moll Jeana Sibelia. Také nejslavnější finský autor dedikoval tuto skladbu významnému interpretovi, a sice prominentnímu houslistovi Willymu Burmesterovi. Kompozici, jež patří k nejzdařilejším romantickým houslovým koncertům, nicméně premiéroval jiný slavný virtuóz – maďarský houslista českého původu Victor Nováček. Zlínského provedení se zhostí Patrik Sedlář, jenž v průběhu své umělecké kariéry již zaznamenal mnohé interpretační úspěchy.

Závěrečná skladba večera, Concierto de Aranjuez Joaquina Rodriga, bezesporu patří mezi nejznámější a nejkvalitnější kompozice, které kdy byly vyhotoveny pro kytaru. Vznikla roku 1939 a od té doby se dočkala nesčetné řady uvedení, a to i na těch nejprestižnějších světových pódiích. Skladba, jíž silně prostupují prvky španělské lidové hudby, zazní v podání italské umělkyně Carlotty Dalie, která je vítězkou mnoha prestižních interpretačních soutěží.

Za dirigentským pultem stane Josef Kurfiřt, rodák z Liberce, jehož profesionální kariéra je spjata zejména s působením v plzeňském a libereckém divadle.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika