Pá, 20. 9. 2019, 19:00 hod.

VZPOMÍNKY NA INDII

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

MAHÁTMA GÁNDHÍ MUSICAL TRIBUTE

E. ELGAR The Crown of India, op. 66
J. A. CARPENTER Gitanjali
S. RACHMANINOV Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18
A. DVOŘÁK Symfonie č. 8 G dur „Anglická", op. 88

MICHAELA KUŠTEKOVÁ, soprán
JANA CHAUDHURI, klavír
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
DEBASHISH CHAUDHURI, dirigent


Mohandas Karamchand Gándhí (1869–1948) byl vůdcem indického nezávislého hnutí proti britské nadvládě. Vedl Indii k nezávislosti nenásilnou občanskou neposlušností a inspiroval hnutí za občanská práva a svobodu po celém světě. Čestné jméno Mahátma neboli „vyspělá duše“, „ctihodný“, které mu poprvé udělili v roce 1914 v Jižní Africe, je nyní používáno po celém světě. Pro všechny indické občany je Otcem národa.

Vláda Indie se rozhodla připomenout 150. výročí narození Mahátmy Gándhího, Otce národa. Za tímto účelem vznikla Národní rada, která usiluje o šíření jeho odkazu na národní i mezinárodní úrovni. Radě předsedá prezident Indie, dalšími váženými členy jsou viceprezident, premiér, ministři zastupující jednotlivé státy Indie, zástupci nejrůznějších politických subjektů, Gándhíovci, myslitelé a vážené osobnosti všech oblastí společenského života.

Některé z aktivit u příležitosti 150. výročí narození Mahátma Gandhího se snaží rozšířit jeho odkaz pomocí múzických umění, zpíváním oblíbené duchovní písně Mahátmy Gándhího, bhadžanu „Vaishnav Jan To“ v podání zpěváků z celého světa, vydáním památeční poštovní známky indickou vládou i cizími státy, módní přehlídkou Khadi, aktivitami v rámci škol (School Outreach), vydáním překladů souborných prací Mahátma Gándhího v digitální podobě, online kvízy o jeho osobě či zasvěcením světového cyklistického závodu a Světového dne ekologie 2019 Gándhímu.

Filharmonie Bohuslava Martinů tímto projektem navazuje na dlouhodobou a úspěšnou spolupráci s indickým dirigentem Debashishem Chaudhurim, která v nedávné době vyvrcholila dvěma koncertními turné zlínského orchestru po Indii.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika