B

Čt, 18. 2. 2021, 19:00 hod.

A4 VE VÍRU RYTMŮ - koncert zrušen

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

Koncert se ruší. 

 

Pro majitele vstupenek zrušených koncertů:

Pokud jste si v této sezoně zakoupili vstupné na jednotlivé koncerty jiných abonentních cyklů či mimořádné koncerty, jež se neuskutečnily a byly zrušeny, máte dvě možnosti:

  1. Budeme vděčni, pokud nám budete chtít vyjádřit podporu a vzdáte se vstupného. Pomůžete nám překonat toto náročné období.
  2. Máte právo na vrácení vstupného. Žádost můžete podat od 17. 3. do 27. 4. 2021 mailem (pokladna@filharmonie-zlin.czgargulakova@filharmonie-zlin.czpropagace@filharmonie-zlin.cz). Finanční obnos budeme zasílat pouze bankovním převodem! Pro transakci k žádosti přiložte originály vstupenek (e-mailem stačí kopie) a potřebné bankovní údaje.

Prosíme o dodržení všech zmíněných termínů, později nebudeme moci na Vaše požadavky reagovat.

 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit e-mailem (pokladna@filharmonie-zlin.czgargulakova@filharmonie-zlin.czpropagace@filharmonie-zlin.cz) nebo telefonicky (734 641 782, 739 683 675, 734 641 781).

 

18.15 HODIN POVÍDÁNÍ O HUDBĚ

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Francesca da Rimini, op. 32
SERGEJ RACHMANINOV
Rapsodie na Paganiniho téma a moll pro klavír a orchestr, op. 43
MAURICE RAVEL
La valse
MAURICE RAVEL
Boléro

 

MARTIN KASÍK, klavír

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
ONDREJ OLOS, dirigent


Neblahý životní osud Francescy da Rimini, dcery ravennského šlechtice Guida da Polenta, inspiroval celou řadu umělců napříč obory. Její příběh o zakázané lásce k jistému Paolovi, kterou ukončila až smrt, pronikl i do slavné Alighieriho Božské komedie. A právě z tohoto literárního díla námětově čerpal Petr Iljič Čajkovskij při komponování své symfonické básně pojmenované podle zmíněné femme fatale. Opus vznikl roku 1876 a pomocí hudby líčí nešťastný milostný poměr Francescy a Paola a následnou vraždu obou milenců.

Koncertantní Rapsodii na Paganiniho téma pro klavír a orchestr vyhotovil Sergej Rachmaninov při pobytu na svém letním sídle ve Švýcarsku. Z hlediska formálního se jedná de facto o klavírní koncert obsahující soubor 24 variací na téma, které skladatel převzal z Paganiniho 24 houslových capriccií. Rachmaninovu kompozici provede zlínská filharmonie společně s pianistou Martinem Kasíkem, laureátem jedné z nejprestižnějších světových soutěží, newyorské Young Concert Artist Competition.

Druhá polovina večera bude sestávat z dvojice orchestrálních děl Maurice Ravela. La valse je, jak již samotný název předestírá, skladatelovou idealizací císařského valčíku. Vznikl na žádost proslulého ruského impresária Sergeje Ďagileva a svým způsobem je Ravelovým hudebním vyjádřením radosti z tance a ze života vůbec. Závěr koncertu pak nabídne Ravelovo neméně efektní Bolero, jež je ukázkou autorových mimořádných instrumentačních kvalit a jeho výjimečného smyslu vykouzlit v orchestru nejrůznější barevné odstíny.

Program koncertu bude proveden pod taktovkou slovenského dirigenta Ondreje Olose, jenž v současné době působí ve Slovenském Národním divadle a Národním divadle Brno.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika