Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 18. 3. 2021, 19:00 hod.

A5 RUMUNSKÝ TEMPERAMENT - koncert zrušen

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

Koncert se ruší. 

 

Pro majitele vstupenek zrušených koncertů:

Pokud jste si v této sezoně zakoupili vstupné na jednotlivé koncerty jiných abonentních cyklů či mimořádné koncerty, jež se neuskutečnily a byly zrušeny, máte dvě možnosti:

  1. Budeme vděčni, pokud nám budete chtít vyjádřit podporu a vzdáte se vstupného. Pomůžete nám překonat toto náročné období.
  2. Máte právo na vrácení vstupného. Žádost můžete podat od 17. 3. do 27. 4. 2021 mailem (pokladna@filharmonie-zlin.czgargulakova@filharmonie-zlin.czpropagace@filharmonie-zlin.cz). Finanční obnos budeme zasílat pouze bankovním převodem! Pro transakci k žádosti přiložte originály vstupenek (e-mailem stačí kopie) a potřebné bankovní údaje.

Prosíme o dodržení všech zmíněných termínů, později nebudeme moci na Vaše požadavky reagovat.

 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit e-mailem (pokladna@filharmonie-zlin.czgargulakova@filharmonie-zlin.czpropagace@filharmonie-zlin.cz) nebo telefonicky (734 641 782, 739 683 675, 734 641 781).

 

18.15 HODIN POVÍDÁNÍ O HUDBĚ

GYÖRGY LIGETI
Rumunský koncert
DMITRIJ KABALEVSKIJ
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 g moll, op. 49
JOHANNES BRAHMS
Serenáda č. 1 D dur, op. 11

ANDREI IONIȚĂ, violoncello

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent


Lidová píseň a obecně folklor vždy fascinovaly celou řadu hudebních autorů a nejinak tomu bylo i v případě původem maďarského skladatele Györgye Ligetiho. Rodák z Transylvánie se v mládí intenzivně věnoval sběru a výzkumu lidových nápěvů a jeho zájem o folklor se v jisté životní fázi pochopitelně promítl i ve vlastní kompoziční tvorbě. Svůj orchestrální Rumunský koncert Ligeti dokončil v průběhu roku 1951 a svým názvem i celkovou podobou odkazuje na připomínku skladatelových hudebních zážitků z dětství prožitého na rumunském venkově.

Dmitrij Kabalevskij je autorem dvou koncertů pro violoncello a orchestr. Ten první vznikl v roce 1949 a již téhož roku poprvé zazněl v podání slavného violoncellisty Svjatoslava Knuševického, jemuž autor svůj koncert věnoval. V rámci zlínského provedení se publiku představí mladý rumunský violoncellista Andrei Ioniță, který je mimo jiné vítězem proslulé Mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského.

Serenádu D dur vytvořil Johannes Brahms roku 1858, tedy ve svých pětadvaceti letech. Původně ji zkomponoval ve verzi pro malý komorní ansámbl, nicméně na radu význačného houslisty Josepha Joachima se později rozhodl dílo modifikovat do podoby určené plnému orchestru. Skladba sestává z šesti částí. Ačkoli ji někteří označují spíše jako jakýsi předstupeň skladatelových pozdějších symfonií, nejedná se o nikterak juvenilní dílo, jež by nemělo právo na vlastní koncertní život. Ba naopak, je přinejmenším zajímavou ukázkou Brahmsovy rané tvorby a jeho následného mohutného kompozičního vývoje.

Filharmonii Bohuslava Martinů bude řídit její šéfdirigent Tomáš Brauner.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika