B

Čt, 22. 4. 2021, 19:00 hod.

A6 TVÁŘE SEVERU

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

HUGO ALFVÉN
Švédská rapsodie č. 1 „Midsommarvaka", op. 19
JOHANN NEPOMUK HUMMEL
Koncert pro trubku a orchestr Es dur
EDVARD GRIEG
Peer Gynt, suita č. 1, op. 46 a č. 2, op. 55

JURAJ BARTOŠ, trubka

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent


Rapsodie švédského pozdně romantického skladatele Huga Alfvéna otevře v pořadí šestý koncert abonentní řady A. Skladba zvaná Midsommarvaka, neboli Svatojánská noc, patří pravděpodobně k nejznámějším dílům tohoto v naší zemi poněkud pozapomenutého hudebního autora. Ve své podstatě se jedná o orchestrální fantazii, v rámci níž Alfvén zpracoval několik švédských lidových melodií. Skladba je tak hudebním znázorněním starošvédských svatojánských oslav, v jejichž průběhu se podobně jako v našich končinách zpívalo a tančilo okolo vztyčené májky.

Koncert pro trubku a orchestr Es dur (původně komponovaný v hlavní tónině E dur) skladatele a rodáka z Prešpurku Johanna Nepomuka Hummela dozajista náleží k stěžejním dílům trubkové literatury. Autor jej zkomponoval pro slavného trumpetového virtuóza a vynálezce klapkové trubky Antona Weidingera. Ten koncert provedl v premiéře na Nový rok 1804 u příležitosti Hummelova jmenování do funkce kapelníka orchestru na dvoře hraběte Esterházyho. I po více než 200 letech od svého vzniku se Hummelova kompozice stále těší velké oblibě mezi interprety i posluchači. V pozici sólisty se tentokrát představí slovenský trumpetista Juraj Bartoš, držitel dvou cen Slovenského hudebního fondu a taktéž někdejší finalista Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara.

V roce 1867 spatřil světlo světa Peer Gynt, dramatická báseň o pěti dějstvích norského literáta Henrika Ibsena. Téhož roku Ibsen požádal svého krajana Edvarda Griega o zkomponování scénické hudby k jeho hře. Výsledná podoba hudebně-jevištního díla se setkala s velkým ohlasem, a záhy proto skladatel extrahoval několik hudebních částí, aby své hudbě zajistil i koncertní život. Vznikla tak dvojice suit, každá o čtyřech částech, jež bez nadsázky zajistila svému autorovi celosvětovou popularitu.

Orchestr Filharmonie Bohuslava Martinů bude řídit jeho šéfdirigent Tomáš Brauner.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika