B

Čt, 4. 3. 2021, 19:00 hod.

B5 DECHY HRAJÍ PRIM - koncert zrušen

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

Koncert se ruší. 

 

Pro majitele vstupenek zrušených koncertů:

Pokud jste si v této sezoně zakoupili vstupné na jednotlivé koncerty jiných abonentních cyklů či mimořádné koncerty, jež se neuskutečnily a byly zrušeny, máte dvě možnosti:

  1. Budeme vděčni, pokud nám budete chtít vyjádřit podporu a vzdáte se vstupného. Pomůžete nám překonat toto náročné období.
  2. Máte právo na vrácení vstupného. Žádost můžete podat od 17. 3. do 27. 4. 2021 mailem (pokladna@filharmonie-zlin.czgargulakova@filharmonie-zlin.czpropagace@filharmonie-zlin.cz). Finanční obnos budeme zasílat pouze bankovním převodem! Pro transakci k žádosti přiložte originály vstupenek (e-mailem stačí kopie) a potřebné bankovní údaje.

Prosíme o dodržení všech zmíněných termínů, později nebudeme moci na Vaše požadavky reagovat.

 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit e-mailem (pokladna@filharmonie-zlin.czgargulakova@filharmonie-zlin.czpropagace@filharmonie-zlin.cz) nebo telefonicky (734 641 782, 739 683 675, 734 641 781).

 

18.15 HODIN POVÍDÁNÍ O HUDBĚ

BOHUSLAV MARTINŮ
Thunderbolt P-47, H.309
ALEŠ PAVLOREK
Koncertantní symfonie pro dechy in memoriam Dmitrij Šostakovič
DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ
Symfonie č. 1 f moll, op. 10

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
ROBERT KRUŽÍK, dirigent


Zajímavý program nabídne březnový koncert Filharmonie Bohuslava Martinů zařazený do abonentní série B. Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů je drobným orchestrálním scherzem, které jeho autor vyhotovil na podzim roku 1945 na objednávku tehdejšího ředitele amerického National Symphony Orchestra Johannese Kindlera. Název skladby je odvozen od stejnojmenného amerického stíhacího letounu, jenž za druhé světové války křížil evropská nebe. Martinů ji zkomponoval jako poctu tomuto stroji, který v největším válečném konfliktu v dějinách lidstva výraznou měrou napomohl k pádu nacistického impéria.

Následující kompozice pochází z úspěšné skladatelské dílny člena zlínské filharmonie Aleše Pavlorka. Koncertantní symfonie pro dechy vznikla v průběhu roku 2010 a je zajímavým příspěvkem připomínajícím mimořádný hudební odkaz velkého symfonika hudby 20. století Dmitrije Šostakoviče. Lze prozradit, že z hlediska interpretace se jedná o velmi náročné dílo, jež bezezbytku odhalí instrumentační dovednosti zlínských filharmoniků.

Svou první symfonii vytvořil Dmitrij Šostakovič v letech 1924–25 a tímto dílem absolvoval svá petrohradská konzervatorní studia. Nutno dodat, že prvním symfonickým cyklem Šostakovič rázně vstoupil do hlubšího povědomí odborné hudební veřejnosti, přičemž datum jeho premiéry (12. května 1926) si údajně připomínal po celý život.

Program zazní pod vedením Roberta Kružíka, který krom jiného působí na pozici stálého dirigenta Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika