Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

21. 9. 2012

Carmina burana vyprodala sál. Jeviště zaplní 170 muzikantů

Jubilejní 10. ročník mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae dnes večer skončí. Vyprodaný sál uslyší jednu z nejznámějších skladeb, Carminu Buranu od Carla Orffa. Do Zlína kvůli tomu přijel sbor z polských Katovic nebo německé Jeny a orchestr ze slovenské Žiliny.


Dirigentský pult stojí jen pár desítek centimetrů od okraje pódia. A kdyby někdo chtěl na jevišti najít prázdné místo, tentokrát by neuspěl. Velký sál zlínského Kongresového centra dnes večer čeká závěrečný koncert mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae. A bude jednoznačně největší co do počtu hudebníků.
 "Nevzpomínám si, že by jich tady bylo tolik pohromadě," potvrdil manažer Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáš Gregůrek.  Vedení filharmonie naplánovalo na závěr jubilejního desátého ročníku festivalu světově známou a oblíbenou skladbu. Tedy Carminu Buranu od německého skladatele Carla Orffa. Z Polska kvůli tomu přijel šedesátičlenný smíšený sbor, z Německa skoro třicetičlenný chlapecký sbor a ze Slovenska více než dvacet filharmoniků. K tomu bude na pódiu přes padesát členů zlínské filharmonie a tři sólisté z Německa, Polska i České republiky.  Dohromady tak jeviště obsadí téměř 170 členů.

 "Z tohoto pohledu je to ekonomicky náročná skladba. I proto se nehraje tak často," připomněl ředitel filharmonie  Josaf Němý. Skladnu zkoušeli s předstihem. V podobném složení má navíc skladba ve Zlíně premiéru. I proto přijeli mladí pěvci z Německa o dva dny dříve. A s druhým souborem, sólisty i filharmoniky začali zkoušet a denním předstihem. "Bravo,"chválil chlapecký sbor u zkoušky šéfdirigent filharmonie Stanislav Vavřínek.

Odpoledne seděl na podiu u svého pultu i Ivan Kusnjer, sólista Národního divadla v Praze. "Zpívá se mi tady výborně. Čekal jsem, že sál bude o něco větší, ale i tak je nádherný," zhodnotil Kongresové centrum, ve kterém ho návštěvníci uslyší vůbec poprvé. Skladba Carmina Burana je oblíbená a známá je nejen mezi příznivci vážné hudby. Hraje se po celém světě a to nejen v koncertních síních, ale i na nádražích nebo fotbalových stadionech. Její nejznámější část O Fortuna zazněla i v mnoha reklamách a filmech, z nichž nejznámější  je zřejmě Excalibur.

I proto byl dnešní závěrěčný koncert koncert festivalu vyprodaný dlouho dopředu. Po Zlíně si ho vychutnají  diváci v Žilině a v polských Katovicích.

Jana Fuksová,25.10.2012  MF Dnes.