Čt, 20. 8. 2020, 19.00

B6 FANTASTIČTÍ ROMANTIKOVÉ - náhradní termín za 9.4.2020

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

Zakoupené vstupenky a vytvořené rezervace zůstavají v platnosti.

 

L. VAN BEETHOVEN Egmont, op. 84
R. STRAUSS Duet–Concertino F dur pro klarinet a fagot, TrV 293
H. BERLIOZ Fantastická symfonie, op. 14

JIŘÍ KUNDL, klarinet
MICHAL KUBÁČ, fagot
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent


Koncert Filharmonie Bohuslava Martinů přinese pořad sestavený z děl velkých mistrů hudebního romantismu. Ranou fázi tohoto slohu přiblíží předehra k Egmontovi Ludwiga van Beethovena, jež se svého dokončení dočkala v průběhu roku 1810. Kompletní dílo, které sestává ze zmíněné předehry a následně několika orchestrálních i vokálně–instrumentálních kusů, bylo vyhotoveno pro stejnojmenné drama Johanna Wolfganga Goetha, významného německého básníka a zároveň skladatelova velkého obdivovatele.

Pozdní stádium hudebního romantismu bude reprezentovat Duet–Concertino pro klarinet a fagot Richarda Strausse, stěžejního představitele poslední generace evropských romantických skladatelů. Kompozice vznikla roku 1947, tedy pouhý rok před skladatelovým úmrtím, a je tedy vůbec posledním ryze instrumentálním dílem tohoto pozoruhodného umělce. V pozici sólistů se představí členové zlínské filharmonie Jiří Kundl a Michal Kubáč.

Na závěr koncertu zazní patrně nejznámější opus Hectora Berlioze, jedné z hlavních postav směru označovaného jako hudební novoromantismus. Svou pětidílnou Fantastickou symfonii, nesoucí podtitul Epizoda ze života umělcova, autor zkompletoval roku 1830, přičemž hlavním impulsem k jejímu zkomponování se stala neopětovaná láska k irské herečce Harriet Smithson. Díky do té doby nevídanému uplatnění programnosti v žánru symfonie, autorově zcela objevné instrumentaci a využití příznačných motivů zaznamenalo toto interpretačně náročné dílo okázalý úspěch a silně podnítilo množství jiných skladatelů.

Řízení Filharmonie Bohuslava Martinů se ujme její šéfdirigent Tomáš Brauner.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika