Pá, 23. 10. 2020,

Talentinum 2020

Místo konání: Senát PČR, Praha  

L. VAN BEETHOVEN Coriolanus
L. VAN BEETHOVEN  Klavírní koncert č. 1 C dur, op. 15
F. MENDELSSOHN–BARTHOLDY  Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll, op. 25
J. HAYDN   Violoncellový koncert D dur 


 

JAN ČMEJLA, klavír
ADAM KLÁNSKÝ, violoncello
KAREL LESKOVEC, klavír
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
ADAM SEDLICKÝ, dirigent


Koncert bude věnován mladým umělcům letošního ročníku festivalu Talentinum.

Felix Mendelssohn–Bartholdy je autorem dvou klavírních koncertů; ten první zkomponoval ve svých dvaadvaceti letech. Nejedná se ovšem o nikterak juvenilní dílo, které by neobstálo v konkurenci jiných koncertantních skladeb pro klavír. Ba naopak, již záhy po svém dokončení se opus stal pevnou součástí repertoáru mnoha významných interpretů. Mendelssohnova kompozice zazní v podání Jana Čmejly, vítěze posledního ročníku prestižní soutěže Concertino Praga.

Violoncellový koncert, který následně zazní, byl dlouhou dobu považován za výtvor Antona Krafta, hlavního violoncellisty působícího v 80. letech 18. století na dvoře hraběte Esterházyho. Teprve na základě autografu nalezeného roku 1951 však dospěli badatelé ke zjištění, že skutečným autorem tohoto díla je skladatel Joseph Haydn. Opus vyznačující se výjimečnou krásou a elegancí provede Adam Klánský, který je i přes svůj mladý věk držitelem mnoha významných interpretačních ocenění. Závěr večera obstará Koncert pro trombon a orchestr dánského skladatele Launyho Grøndahla, jenž jeho autor vyhotovil roku 1924. Tuto kompozici, jež se bez nadsázky řadí mezi stěžejní díla trombonové literatury, Grøndahl dedikoval Wilhelmu Aarkroghovi, svému dlouholetému příteli a současně trombonistovi kodaňského královského orchestru. V pozici sólisty se představí Jaroslav Voříšek, vítěz soutěže Zlatý oříšek za rok 2015.

Filharmonii Bohuslava Martinů povede Adam Sedlický, který v současnosti působí jako dirigent operního souboru Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě.

Senát PČR, Praha