B

Čt, 24. 2. 2022, 19.00 hodin

A4 MRÁČEK | GOLDMARK

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

18.15 hodin Povídání o hudbě

JAN MRÁČEK, housle
ROBERT KRUŽÍK, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

GEORGE GERSHWIN
Kubánská předehra
KARL GOLDMARK
Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 28
BOHUSLAV MARTINŮ
Symfonie č. 5, H. 310


Spojení Jana Mráčka, Roberta Kružíka a Filharmonie Bohuslava Martinů nabídne v pořadí čtvrtý abonentní koncert řady A. Večer krom jiného odkáže na hudební vlivy amerického kontinentu, jež zejména v průběhu 20. století zásadním způsobem inspirovaly celé generace evropských hudebních skladatelů.

Kubánská předehra George Gershwina, kterou uvede orchestr zlínské filharmonie na úvod koncertu, by pravděpodobně nevznikla, nebýt skladatelova čtrnáctidenního pobytu v Havaně roku 1932. “Dva hysterické týdny bez spánku,“ jak následně Gershwin okomentoval svoji návštěvu Ostrova svobody, se staly impulsem ke zkomponování impresionistického díla původně opatřeného názvem Rumba, které ve své době představilo neznalým Američanům typické kubánské melodie, rytmy, a dokonce některé tamější tradiční bicí nástroje. Premiéra této temperamentní symfonické předehry se uskutečnila na bývalém newyorském stadionu Adolpha Lewisohna a dle dochovaných zpráv si ji nenechalo ujít přesně 17 845 platících diváků!

Bezpochyby o poznání skromnější dav se v Brémách roku 1877 zúčastnil premiérového provedení houslového koncertu Karla Goldmarka, původem maďarského skladatele, na něhož hudební současnost mnohdy poněkud pozapomíná. Goldmarkův opus 28 je jeho jediným dochovaným koncertem pro housle a orchestr, silně romantickým dílem, jehož některé názvuky odkazují na skladatelův příklon k harmonické řeči Richarda Wagnera a na jeho oblibu hudby Felixe Mendelssohna či Antonína Dvořáka. Koncert zazní v podání Jana Mráčka, mimo jiné vítěze prestižní vídeňské Kreislerovy houslové soutěže a zároveň koncertního mistra České filharmonie.

Právě České filharmonii věnoval roku 1946 skladatel Bohuslav Martinů svou v pořadí pátou symfonii. Dílo vznikalo v průběhu skladatelovy americké emigrace v době, kdy celý svět slavil konec druhé světové války a kdy Martinů začal uvažovat o návratu z exilu do osvobozené vlasti. Symfonie č. 5 však není svým celkovým vyzněním bezvýhradně optimistickým dílem, ostatně k jejímu tragickému podtónu přispívá i skladatelovo využití moravské lidové písně Bolavá hlavěnka. Jak ovšem autor později prohlásil, „je to dílo dobře organizované, organické a spořádané a je v něm velmi málo míst, která by mě neuspokojila.“

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.