B

Čt, 10. 3. 2022, 19.00 hodin

A5 ALTRICHTER | VIVA ESPAÑA!

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

CARLOTTA DALIA, kytara
PETR ALTRICHTER, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

MANUEL DE FALLA
Třírohý klobouk, suita č. 1
JOAQUÍN RODRIGO
Concierto de Aranjuez
GEORGES BIZET
Carmen, suita č. 1 a 2


Falla, Rodrigo, Bizet. Již samotný výčet hudebních autorů, jejichž díla zazní v rámci tohoto abonentního koncertu, dává tušit, že španělské melodie a rytmy budou v průběhu večera zcela dominovat.

Manuel de Falla nikdy nezastíral svou velkou náklonnost k folkloru rodné země, a není proto s podivem, že temperamentní hudba Iberského poloostrova se velmi často stávala základem jeho vlastní kompoziční tvorby. K nejslavnějším opusům tohoto madridského rodáka bezpochyby patří humorný balet Třírohý klobouk z roku 1917, kterým si skladatel vydobyl doslova světové renomé. Dílo námětově vychází z fraškovité komedie Pedra de Alarcóna o ctnostné mlynářce a záletném úředníkovi a je typickou ukázkou Fallovy dokonalé symbiózy francouzského hudebního impresionismu a prvků španělského folkloru. Na úvod koncertu zazní čtyřdílná orchestrální suita z tohoto slavného baletu, na jehož kompletní podobě skladatel spolupracoval s takovými osobnostmi, jakými byly například vlivný baletní impresário Sergej Ďagilev či věhlasný malíř a sochař Pablo Picasso.

Concierto de Aranjuez skladatele Joaquína Rodriga právoplatně náleží k nejznámějším a nejkvalitnějším kompozicím, které kdy byly vyhotoveny pro kytaru. Vznikla roku 1939 a od té doby se dočkala nesčetné řady uvedení, a to i na těch nejprestižnějších světových pódiích. Skladba, jíž silně prostupují prvky španělské lidové hudby, zazní v podání italské kytaristky Carlotty Dalie, která je držitelkou více než dvaceti nejrůznějších interpretačních ocenění.

Kdopak by neznal Carmen, trvalou stálici repertoárů snad všech operních domů světa, která svému autorovi Georgesi Bizetovi zajistila bez nadsázky nesmrtelnost. Skladatelův naturalistický příběh smyslné a rafinované cikánky a naivního vojáka zasazený do andaluské krajiny se sice při své premiéře v pařížské Opéra-Comique roku 1875 nesetkal s nijak zvlášť závratným ohlasem, nicméně postupem času si toto dílo získalo na neuvěřitelné oblibě a dnes patří celosvětově k nejslavnějším a nejhranějším operám všech dob. Závěr koncertu přinese dvojici koncertních suit z tohoto mimořádného Bizetova díla, které po skladatelově smrti sestavil jeho blízký přítel Ernest Guiraud.

Filharmonii Bohuslava Martinů bude při této příležitosti řídit uznávaný dirigent Petr Altrichter, který se zlínským symfonickým orchestrem pravidelně spolupracuje již od roku 1978.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika