B

Čt, 27. 1. 2022, 19.00 hodin

B4 BRAUNER | ŽÍTKOVSKÁ BOHYNĚ

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

18.15 hodin Povídání o hudbě

BARBORA DE NUNES-CAMBRAIA, mezzosoprán
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

LEOŠ JANÁČEK
Adagio pro orchestr, JW VI/5
ZOLTÁN KODÁLY
Háry János, orchestrální suita z opery
JAN VIČAR
Žítkovská bohyně, fantazie pro symfonický orchestr s mezzosopránovým sólem
MIECZYSŁAW WEINBERG
Rapsodie na moldavská témata, op. 47/1


V pořadí čtvrtý koncert abonentní řady B nabídne hudbu čtyř skladatelů, kteří se v rámci své kompoziční tvorby nechali nezřídka inspirovat folklorními náměty či přímo lidovými melodiemi.

Neobyčejná schopnost Leoše Janáčka zpracovat lidovou píseň do mimořádné podoby skladatele proslavila téměř po celém světě. Jeho Adagio pro orchestr však zcela nepochybně není komponováno na základě některého z folklorních nápěvů. Melancholická pozdně romantická kompozice vznikla roku 1890 a s největší pravděpodobností byla Janáčkovou bezprostřední hudební reakcí na smrt jeho dvouletého synka Vladimíra.

Podobně jako Leoš Janáček byl i Zoltán Kodály vášnivým sběratelem lidových písní, což se pochopitelně znatelně promítlo v jeho vlastní kompoziční tvorbě. Roku 1926 vytvořil lidovou hru se zpěvy a tanci pojmenovanou Háry János na motivy básně maďarského básníka Jánose Garaye. O rok později pak skladatel sestavil šestidílnou suitu sledující v základních obrysech děj původní hry. Dílem prostupuje všudypřítomný lidový hudební prvek, zejména v části Intermezzo, které je pozoruhodnou stylizací maďarského verbuňku s cimbálem jakožto nástrojem symfonického orchestru.

Orchestrální fantazie Žítkovská bohyně je kompozicí pocházející z pera olomouckého skladatele, muzikologa a pedagoga Jana Vičara. Již svým názvem odkazuje na magické vědmy, které v oblasti Moravských Kopanic po staletí léčily, zaříkávaly, či dokonce věštily budoucnost. Nejedná se ovšem o hudební dílo folklorní, nýbrž o skladbu inspirující se folklorním námětem. Velmi sugestivní kompozice sestává ze čtyř kontrastních dílů (Žítková, Vyškovec, Zaříkání bouře a Chabová) s využitím ženského hlasu v předposlední části. V roli podmanivé Žítkovské bohyně zaříkávající bouři se představí česká mezzosopranistka Barbora de Nunes-Cambraia, která se pravidelně představuje na domácích i zahraničních operních scénách.

Večer uzavře bryskní Rapsodie na moldavská témata původem polského skladatele Mieczysława Weinberga. Skladba je originálním souborem moldavských lidových melodií, temperamentních i těch melancholických, a vrcholí radostným a doslova nezastavitelným tancem.

Celý program bude proveden pod dirigentskou taktovkou Tomáše Braunera.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika