We use cookies

We use cookies to analyze traffic, remember preferences and improve the usability of the website. To give your consent, click on the "I Agree" button.

Settings I agree

You can refuse consent at any time.

B

Festivals

Harmonia Moraviae

Filharmonie B. Martinů se snaží přispět nejen abonentními koncerty, ale mimořádnou hudební událostí, jakou beze sporu hudební festival je, k obohacení kulturních událostí města Zlína. Na tomto poli má filharmonie již bohaté zkušenosti. Od roku 1972 pořádá s mimořádným ohlasem v odborných kruzích v jarních měsících jako bienále Mezinárodní festival mladých koncertních umělců Talentinum. Tento festival se v minulosti střídal s cyklem koncertů Hudební jaro, který byl v roce 1999 tematicky zaměřen na duchovní hudbu a dostal název Podzimní festival duchovní hudby Harmonia Moraviae. Jeho cílem bylo pořádat festival s duchovními skladbami v kostelech a chrámech zlínského regionu. V roce 2007 se Harmonia Moraviae stala mezinárodním hudebním festivalem, který se již zaměřuje nejen na hudbu duchovní, ale také světskou všech žánrů a stylových období. V roce 2008 vzhledem k jeho kvalitě a trvání pěti ročníků došlo k jeho zařazení do Asociace hudebních festivalů, vedle např. Pražského jara, Smetanovy Litomyšle, Janáčkových Hukvald a řady dalších významných českých festivalů. Záštitu nad festivalem tradičně přebírají hejtman Zlínského kraje a primátor statutárního města Zlína a od roku 2008 také ministr kultury. Spolupořadateli mezinárodního festivalu vedle Filharmonie Bohuslava Martinů jsou Zlínský kraj a Statutární město Zlín.

Talentinum

Mezinárodní festival mladých koncertních umělců, je festivalem mladých talentů, které čeká profesionální hudební kariéra. První ročník se, tehdy jako mezinárodní přehlídka, konal v roce 1972 a na jeho uspořádání se podílela zlínská filharmonie spolu s Československou uměleckou agenturou Pragokoncert. V roce 1976 došlo ke změně uspořádání z přehlídky na festival. Každé dva roky patří již tradičně v jarních (dříve v zimních) měsících k hudebnímu životu města Zlína i Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Talentinum si klade za cíl pomáhat mladým koncertním umělcům v začátcích jejich umělecké kariéry. Často se stává, že právě Talentinum je určitým odrazovým můstkem k další úspěšné kariéře. V minulých letech se tohoto festivalu účastnili například Jana Jonášová, Bohuslav Matoušek, Igor Ardašev, Václav Hudeček, Vadim Repin a další. Dnes patří tito i další účastníci festivalu k uznávaným a žádaným umělcům. Kromě sólových hráčů pravidelně vystupují také komorní soubory a některé orchestry. Festival se samozřejmě týká také mladých dirigentů.

Na počátku své umělecké dráhy se ve Zlíně představili dnes uznávaní dirigenti jako Stanislav Macura, Petr Vronský, Hynek Farkač, Leoš Svárovský, Tomáš Netopil, Jakub Hrůša a další. Avšak, tak jako se mění podmínky v naší společnosti a také každý z nás, prochází proměnami i tento festival.

V současnosti je snahou pořadatelů věnovat koncerty více mladým posluchačům a rozšířit koncerty i do dalších moravských měst - Uherského Hradiště, Olomouce, Kroměříže, Luhačovic, Vsetína, Bystřice pod Hostýnem, ale i Šumperka. Myšlenka, dát příležitost mladým interpretům vystoupit sólově nebo s doprovodem orchestru, aby získali cenné zkušenosti na koncertním pódiu, stále zůstává.

www.visegradfund.org