Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Út, 28. 2. 2023, 19:00 hod.

K3 TEREZIE FIALOVÁ (Olga Scheps)

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

28. února 2023 jsme plánovali uvést klavírní recitál s vynikající sólistkou Olgou Scheps, která zaujala zlínské publikum v loňském ročníku festivalu Harmonia Moravaie.
Bohužel musíme oznámit, že Olga Scheps v tomto termínu nebude moci ve Zlíně vystoupit. Což jí snad všichni s radostí odpustí, protože se brzy stane dvojnásobnou maminkou.
Únorový koncert však nerušíme! V rámci svého klavírního recitálu se nám představí vynikající pianistka Terezie Fialová. 

 

Terezie FIALOVÁ klavír

Pēteris VASKS
White Scenery (Zima) z cyklu Roční doby
Leoš JANÁČEK
Po zarostlém chodníčku, část první (výběr)
Sonáta pro klavír 1. X. 1905
Domenico SCARLATTI
Sonata G dur, K. 144
Sonata E dur, K. 380
Pēteris VASKS
Spring Music (Jaro) z cyklu Roční doby


Terezie Fialová patří mezi výrazné postavy mladých českých pianistů.  Je vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních sólistů.  S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle, a to v mezinárodním měřítku. Absolventka klavírní hry na pražské HAMU (Ivan Klánský) a komorní hry na Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niklas Schmidt) je laureátkou mezinárodních soutěží v Itálii, Holandsku a Rusku. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením Menahema Presslera, Ference Radosze, Josepha Kalichsteina, Valentina Erbena, Markuse Tomase, Emanuela Axe ad. Vystupuje  na mezinárodních  festivalech v České republice i zahraničí (Pražské jaro, Dvořákova Praha, Moravský podzim, Janáčkův máj, Smetanova Litomyšl, Lípa Musica, Festival Český Krumlov, Mezinárodní Festival Kutná hora, Meclenburg - Vorpommen, Sarajevská zima, Septembre Musical Vevey, Konvergencie Bratislava, Bach Before & After Istanbul, Les Flaneries de Musicales Reims, Arte sacro Madrid a mnoho dalších).

Na festivalu Pražské Jaro 2019 provedla ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Pietari Inkinenem extrémně náročný Klavírní koncert Petra Ebena, v tom samém roce jako členka Eben tria uvedla v české premiéře Koncert pro klavírní trio a orchestr „L' Isolla della Cita” oceňovaného dánského autora Benta Sørensena. Eben trio tvoří společně s houslistou Romanem Patočkou a violoncellistou Jiřím Bártou. Soubor je držitelem Ceny Spolku pro komorní hudbu České filharmonie a zvítězil na mezinárodní soutěži komorních souborů ve švýcarském Lausanne. Společně zahráli na významných pódiích, jakými jsou pařížské Auditorium de Louvre, mnichovský Gasteig, hamburská Laeszhalle, v komorní řadě Kennedyho centra ve Washingtonu, v National Hall of Performing Arts v Pekingu či v Oriental Arts Center v Šanghaji.

Terezie se jako jediná česká pianistka zúčastnila prestižní Verbier Festival Academy 2013 ve Švýcarsku a pozvána byla opět i v roce 2017.  Úspěšný debut na mezinárodním festivalu komorní hudby v americkém Newportu kritika označila jako „stunning performance and very bright future“. Podílela se na natočení tří CD, deska věnovaná skladateli Petru Ebenovi získala ocenění "Recording of the Months" a "IRR Outstanding” na britském hudebním webu. Premiérovala klavírní kvartet anglického skladatele Edwarda Nesbita a skladbu pro violoncello a klavír “Smutek utek” Martina Smolky. V komponovaných pořadech hudby a slova spolupracovala s významnými českými hereckými osobnostmi Sašou Rašilovem, Josefem Somrem a Petrem Štěpánkem. V roce 2021 vydala spolu s violoncellistou Jiřím Bártou pro label Animal Music kompletní nahrávku Beethovenových sonát pro klavír a violoncello.

 

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika