B

Šéfdirigent

Tomáš Brauner

Tomáš Brauner patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. Narodil se roku 1978 v Praze a vystudoval hru na hoboj a dirigování na tamější konzervatoři. V roce 2005 absolvoval Hudební fakultu Akademie múzických umění (obor dirigování) a následně také studijní stáž na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. O pět let později se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose pořádané v řeckých Aténách.

Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy, jako je například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Münchner Symphoniker, Slovenská filharmónia, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orchestra of Colours Atény, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Český národní symfonický orchestr aj. Mezi lety 2013–2018 zastával pozici šéfdirigenta Plzeňské filharmonie a počínaje rokem 2014 se stal také hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze.

Uměleckou dráhu operního dirigenta zahájil v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval a poté uvedl nemalý počet operních titulů. Za zmínku stojí např. Ponchielliho opera La Gioconda, Mozartův Don Giovanni, Čajkovského Panny orleánské, Dvořákův Jakobín, Pucciniho Turandot, Adriana Lecouvreur Francesca Ciley a řada dalších. V roce 2008 debutoval ve Státní opeře Praha představením Verdiho Othella, následoval Massenetův Don Quijot, Rossiniho Lazebník sevillský, Pucciniho Bohéma a Tosca, Verdiho Nabucco, Mozartova Kouzelná flétna, Bizetova Carmen nebo koncertní provedení Mignon skladatele Ambroise Thomase. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě nastudoval a řídil Verdiho opery Nabucco a Ernani, dále Gounodovu operu Romeo a Julie, Marii Stuartovnu Gaetana Donizettiho, Hamleta Ambroise Thomase, Janáčkovu Káťu Kabanovou aj. V prominentním Palacio de Bellas Artes v Ciudad de México provedl operu Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Z baletních produkcí dirigoval kupříkladu inscenaci Čajkovského Labutího jezera (v Ostravě) a Šípkové Růženky, Zvoníka od Matky Boží Maurice Jarrea (v Plzni) nebo Giselle Adolpha Charlese Adama (v pražské Státní opeře).

Tomáš Brauner je též pravidelně zván pořadateli významných mezinárodních festivalů, jako je například Bad Kissingen či Festival Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchenu, kam byl společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu přizván k realizaci slavnostního zahajovacího koncertu věnovanému 150. výročí narození Richarda Strausse (při této příležitosti řídil provedení Straussovy Alpské symfonie). Dále hostoval kupříkladu na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov a mnoha dalších.

Počínaje sezónou 2018–19 začal Tomáš Brauner zastávat funkci šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů.