Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Hlavní hostující dirigenti

Leoš Svárovský

Hlavní hostující dirigent od koncertní sezony 2016/2017

Vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU v Praze u renomovaného prof. Václava Neumanna. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle v Praze jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 jej Herbert von Karajan pozval ke spolupráci s George Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na Sommer Festspiele Salzburg.

Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování na AMU v Praze, studium oratorního a kantátového dirigování. V roce 2012 se habilitoval v Brně na JAMU a je docentem.

Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha (1985-1987), Janáčkova filharmonie Ostrava (1991-1993), Státní filharmonie Brno (1991-1995), Sinfonietta Žilina (1995-2000), u téhož orchestru od 2010 jako hlavní hostující dirigent, Komorní filharmonie Pardubice (1997-2009), Orchestr baletu Národního divadla Praha (2001-2002), Státní opera Praha (i umělecký ředitel, 2003-2005). Např. Donizetti: Lucie di Lammermoor, Prokofjev: Popelka, Dvořák: Rusalka; a premiéry Janáček: Káťa Kabanová, Gounod: Faust a Markéta, v Národním divadle v Praze Glazunov: balet Raimonda.

Od jara 2014 se stal šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie a čestným členem Filharmonie Brno.

Leoš Svárovský je pravidelně zván na pódia mnoha významných hudebních festivalů jak v České republice, tak i v zahraničí. Pravidelně vystupuje na prestižním Rheingau Musik Festival, kde společně  s Filharmonií Brno a Českým filharmonickým sborem Brno uvedli Massenetovu Máří Magdalenu, Dvořákovo a Verdiho Requiem, monumentální oratorium Franze Liszta Kristus, Romeo a Julie Hectora Berlioze.

Byl hostem i na dalších mezinárodních hudebních festivalech jako jsou Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bucarest, Colorado Musik Festival, Settimane di Ascona, Bratislavské hudební slavnosti a další.

V minulých sezonách dirigoval a spolupracuje se všemi českými a moravskými orchestry.  Společně s Filharmonií Brno a  Slovenskou filharmonií se opakovaně vrací po velkých úspěších na turné v Japonsku, s PKF vystupuje v Sýrii, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu na turné v SRN i s Českou filharmonií na turné po USA.

Spolupracuje s mnoha zahraničními orchestry, jmenujme alespoň Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Staatskapelle Dresden, Beethoven Orchester Bonn, Stuttgarter Philharmoniker,

Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Residentie Orkest den Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, The Colorado Music Festival Orchestra, Zagreb Philharmonic Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra Ankara, Symfonický orchestr P. I. Čajkovského v Moskvě a další.

Během své kariéry vystoupil se sólisty Josefem Sukem, Rudolfem Firkušným, Václavem Hudečkem, Igorem Ardaševem, Igorem Oistrachem, Stefanem Vladarem, Davidem Geringasem, Dianou Damrau, Hakanem Hardenbergerem, Katjou Ricciarelli, Miriam Gauci, Kurtem Rydlem, Sergejem Larinem, Nicolou Martinuccim, Evou Randovou, Dagmar Peckovou, Petrem Dvorským a celou řadou dalších po celé Evropě, USA, Kanadě, Jižní Americe, Japonsku a v Koreji.

Diskografie Leoše Svárovského obsahuje více než 24 CD u různých firem v ČR, SRN, USA, Japonsku, Slovensku a Francii (Panton, Supraphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic).

 

 

 

Tomáš Brauner

Hlavní hostující dirigent od koncertní sezony 2021/22

  Tomáš Brauner patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. Narodil se roku 1978 v Praze a vystudoval hru na hoboj a dirigování na tamější konzervatoři. V roce 2005 absolvoval Hudební       fakultu Akademie múzických umění (obor dirigování) a následně také studijní stáž na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. O pět let později se stal laureátem Mezinárodnídirigentské   soutěže Dimitrise Mitropoulose pořádané v řeckých Aténách.

 Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy, jako je například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Münchner   Symphoniker, Slovenská filharmónia, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orchestra of Colours Atény, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Komorní   filharmonie Pardubice, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Český národní symfonický orchestr aj. Mezi lety 2013–2018 zastával pozici šéfdirigenta Plzeňské filharmonie a   počínaje rokem 2014 se stal také hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze.

 Uměleckou dráhu operního dirigenta zahájil v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval a poté uvedl nemalý počet operních titulů. Za zmínku stojí např. Ponchielliho opera La Gioconda, Mozartův Don Giovanni, Čajkovského Panny orleánské, Dvořákův Jakobín, Pucciniho TurandotAdriana Lecouvreur Francesca Ciley a řada dalších. V roce 2008 debutoval ve Státní opeře Praha představením Verdiho Othella, následoval Massenetův Don Quijot, Rossiniho Lazebník sevillský, Pucciniho Bohéma a Tosca, Verdiho Nabucco, Mozartova Kouzelná flétna, Bizetova Carmen nebo koncertní provedení Mignon skladatele Ambroise Thomase. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě nastudoval a řídil Verdiho opery Nabucco a Ernani, dále Gounodovu operu Romeo a JulieMarii Stuartovnu Gaetana Donizettiho, Hamleta Ambroise Thomase, Janáčkovu Káťu Kabanovou aj. V prominentním Palacio de Bellas Artes v Ciudad de México provedl operu Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Z baletních produkcí dirigoval kupříkladu inscenaci Čajkovského Labutího jezera (v Ostravě) a Šípkové RůženkyZvoníka od Matky Boží Maurice Jarrea (v Plzni) nebo Giselle Adolpha Charlese Adama (v pražské Státní opeře).

Tomáš Brauner je též pravidelně zván pořadateli významných mezinárodních festivalů, jako je například Bad Kissingen či Festival Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchenu, kam byl společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu přizván k realizaci slavnostního zahajovacího koncertu věnovanému 150. výročí narození Richarda Strausse (při této příležitosti řídil provedení Straussovy Alpské symfonie). Dále hostoval kupříkladu na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov a mnoha dalších.