B

Hlavní hostující dirigent

Leoš Svárovský

Hlavní hostující dirigent od koncertní sezony 2016/2017

Vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU v Praze u renomovaného prof. Václava Neumanna. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle v Praze jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 jej Herbert von Karajan pozval ke spolupráci s George Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na Sommer Festspiele Salzburg.

Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování na AMU v Praze, studium oratorního a kantátového dirigování. V roce 2012 se habilitoval v Brně na JAMU a je docentem.

Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha (1985-1987), Janáčkova filharmonie Ostrava (1991-1993), Státní filharmonie Brno (1991-1995), Sinfonietta Žilina (1995-2000), u téhož orchestru od 2010 jako hlavní hostující dirigent, Komorní filharmonie Pardubice (1997-2009), Orchestr baletu Národního divadla Praha (2001-2002), Státní opera Praha (i umělecký ředitel, 2003-2005). Např. Donizetti: Lucie di Lammermoor, Prokofjev: Popelka, Dvořák: Rusalka; a premiéry Janáček: Káťa Kabanová, Gounod: Faust a Markéta, v Národním divadle v Praze Glazunov: balet Raimonda.

Od jara 2014 se stal šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie a čestným členem Filharmonie Brno.

Leoš Svárovský je pravidelně zván na pódia mnoha významných hudebních festivalů jak v České republice, tak i v zahraničí. Pravidelně vystupuje na prestižním Rheingau Musik Festival, kde společně  s Filharmonií Brno a Českým filharmonickým sborem Brno uvedli Massenetovu Máří Magdalenu, Dvořákovo a Verdiho Requiem, monumentální oratorium Franze Liszta Kristus, Romeo a Julie Hectora Berlioze.

Byl hostem i na dalších mezinárodních hudebních festivalech jako jsou Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bucarest, Colorado Musik Festival, Settimane di Ascona, Bratislavské hudební slavnosti a další.

V minulých sezonách dirigoval a spolupracuje se všemi českými a moravskými orchestry.  Společně s Filharmonií Brno a  Slovenskou filharmonií se opakovaně vrací po velkých úspěších na turné v Japonsku, s PKF vystupuje v Sýrii, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu na turné v SRN i s Českou filharmonií na turné po USA.

Spolupracuje s mnoha zahraničními orchestry, jmenujme alespoň Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Staatskapelle Dresden, Beethoven Orchester Bonn, Stuttgarter Philharmoniker,

Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Residentie Orkest den Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, The Colorado Music Festival Orchestra, Zagreb Philharmonic Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra Ankara, Symfonický orchestr P. I. Čajkovského v Moskvě a další.

Během své kariéry vystoupil se sólisty Josefem Sukem, Rudolfem Firkušným, Václavem Hudečkem, Igorem Ardaševem, Igorem Oistrachem, Stefanem Vladarem, Davidem Geringasem, Dianou Damrau, Hakanem Hardenbergerem, Katjou Ricciarelli, Miriam Gauci, Kurtem Rydlem, Sergejem Larinem, Nicolou Martinuccim, Evou Randovou, Dagmar Peckovou, Petrem Dvorským a celou řadou dalších po celé Evropě, USA, Kanadě, Jižní Americe, Japonsku a v Koreji.

Diskografie Leoše Svárovského obsahuje více než 24 CD u různých firem v ČR, SRN, USA, Japonsku, Slovensku a Francii (Panton, Supraphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic).