Čt, 26. 3. 2015, 19:00 hodin

B5 / ČESKÁ HUDBA

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 250,- 210,- 180,-

B. MARTINŮ: Památník Lidicím
A. DVOŘÁK: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53
                       Symfonie č. 7 d moll, op. 70

sólista:
JAN MRÁČEK housle

Filharmonie Bohuslava Martinů
dirigent: RASTISLAV ŠTÚR


Bohuslav Martinů v zahraničí úzkostně sledoval všechny události, které se odehrávaly v jeho rodné zemi. Jméno Lidice obletělo celý svět jako symbol zrůdnosti nacismu a odrazilo se nejen v díle Martinů, ale i u mnoha dalších umělců.

Antonín Dvořák napsal svůj Houslový koncert a moll v době, kdy o jeho nevšedním umění věděli již i za hranicemi vlasti. Chtěl vytvořit koncert, který by se vyrovnal houslovým koncertům Beethovena, Mendelssohna nebo Brahmse. My jej uslyšíme v podání mladého slibného houslisty Jana Mráčka, se kterým náš orchestr již několikrát účinkoval. Jeho největším úspěchem je druhá cena v silné konkurenci na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara v květnu 2010. Stal se tak vůbec nejmladším laureátem v historii tohoto významného interpretačního klání. V současné době studuje na prestižní škole ve Vídni, Universität für Musik und darstellende Kunst, ve třídě uznávaného sólisty a dlouholetého koncertního mistra Vídeňských symfoniků Jana Pospíchala.

Dvořákova Sedmá symfonie se vyznačuje na rozdíl od jiných vážnější náladou. Skladatel tenkrát vyhověl žádosti londýnské Filharmonické společnosti napsat pro ni nové dílo.

Koncert diriguje současný šéfdirigent Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě Rastislav Štúr. Spolupracuje rovněž s Janáčkovou operou v Brně a dalších evropských operních domech, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Slovenskou filharmonií, Sao Paolo Symphony Orchestra v Brazílii, Moskevskou filharmonií, Káhirským symfonickým orchestrem ad.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika