30. 10. 2013

Angela Gheorghiu v rámci svého evropského turné za doprovodu FBM

30.10.2013 Smetanova síň Obecního domu, Praha

7.11.2013 Bayerische Philharmonie, Mnichov

12.11.2013 L'Opéra Royal de Versailles, Paříž

23.11.2013 Konzerthaus, Vídeň

 

Angela Gheorghiu​ - soprán

Atalla Ayan - tenor

Filharmonie Bohuslava Martinů, Tiberu Soare – dirigent

 


Angela Gheorghiu, jedna z nejžádanějších pěvkyň současné operní scény, vystoupí v rámci svého velkého evropského turné také v Praze!

 

Angela Gheorghiu se narodila v malém rumunském městě Adjud. Na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v londýnské Královské opeře v Pucciniho Bohémě a v témže roce se poprvé představila také v newyorské Metropolitní opeře a ve Vídeňské státní opeře. V roce 1994 zpívala poprvé titulní roli ve Verdiho La traviatě v Covent Garden s tak obrovským úspěchem, že titulky v tisku hlásaly: „Zrodila se hvězda“. Od té doby Angela Gheorghiu vystupuje na operních scénách a v koncertních síních celého světa.

 

První exkluzívní kontrakt podepsala v roce 1995 se společností Decca. V roce 1998 následovala exkluzívní smlouva s firmou EMI Classics, pro níž pěvkyně natočila celou řadu alb. V roce 2011 u EMI Classics vyšlo DVD s Pucciniho operou Vlaštovka (live z Metropolitní opery, 2009) a s Gounodovým Faustem (Covent Garden, 2004) a v roce 2012 DVD s Cileovou Adrianou Lecouvreur (Covent Garden, 2010). V listopadu 2011 následovala další album Angely Gheorghiu Homage to Maria Callas, které obsahuje árie z italského a francouzského repertoáru legendární řecké sopranistky. Všechna CD Angely Gheorghiu byla přijata s mimořádným ohlasem u kritiky a získala mnohá ocenění. Umělkyně dvakrát obdržela titul „Pěvkyně roku“ (Classical Brit Awards 2001 a 2010).

 

K jejím nejvýznamnějším kreacím v posledních deseti letech patří titulní či hlavní role v operách Vlaštovka, Komedianti, Simone Boccanegra, Tosca a Faust v Covent Garden, Romeo a Julie na francouzském festivalu Chorégies d’Orange a na Salcburském festivalu, Faust v Metropolitní opeře, Covent Garden a Opéra de Monte-Carlo, La traviata a Simone Boccanegra v Metropolitní opeře, Bohéma ve Vídeňské státní opeře, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, Bavorské státní opeře v Mnichově a milánské La Scale. Vedle operních závazků pěvkyně vystoupila také na mnoha recitálech a koncertech po celém světě včetně Salcburského festivalu, vídeňského Musikvereinu nebo newyorské Carnegie Hall. V rámci první sezony série přenosů inscenací z  Covent Garden do kin měli operní fanoušci v mnoha částech světa možnost vidět a slyšet Angelu Gheorghiu hned ve třech produkcích: ve Faustovi (září 2011), Adrianě Lecouvreur (říjen 2011) a Tosce (listopad 2011).

 

Angela Gheorghiu je nositelkou francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury.  V říjnu 2012 jí někdejší rumunský král Michal I. udělil vyznamenání „Nihil Sine Deo” za zásluhy o propagaci rumunské kultury v zahraničí.

Vstupenky na pražský koncert Angely Gheorghiu a Atally Ayana dne 30. 10. 2013 můžete zakoupit zde:  www.nachtigallartists.cz/