Út, 8. 3. 2016, 19.00

FILHARMONICI SE PŘEDSTAVUJÍ

Místo konání: Kongresové centrum - Malý sál  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 100,-

J. S. BACH: Suita d moll pro violu
J.S. BACH: Chaconne pro violu
F. SCHUBERT: "Arpeggione" sonáta  a moll pro violu a klavír 

 

PAVEL BŘEZÍK, viola
MARTINA MERGENTALOVÁ, klavír


 

 

Pavel Březík

Pavel Březík pochází ze Zlína. Na housle začal hrát v osmi letech na ZUŠ Zlín ve třídě Radany Váňové. Ve třinácti letech přestoupil na violu. Tu studoval na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídách PhDr. Miloslava Masaříka a prof. Zdeňka Nováka. Ve studiu pokračoval na AMU Praha u doc. Jana Pěrušky. Magisterské studium absolvoval v roce 1998. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů pod vedením O. Stancheva, P. Ochsenhofera, P. Messieura, V. Mazo, J. Kosmaly, B. Kotmela, V. Bukače, B. Matouška.

Získal 1. cenu a cenu za nejlepší provedení díla B. Martinů na Mezinárodní violové soutěži ,,O cenu Beethovenova Hradce‘‘ a byl finalistou Mezinárodní violové soutěže J. Brahmse v Rakousku.

Během studií byl členem Mezinárodního mládežnického orchestru Gustava Mahlera, kde hrál pod taktovkou nejvýznamnějších světových dirigentů té doby (Cl. Abbado, N. Järvi, N. Merriner a další). Reprezentoval pražskou AMU ve Smyčcovém komorním orchestru Asociace evropských hudebních škol.

V současné době zastává místo sóloviolisty Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, profesora violové hry na Konzervatoři v Kroměříži a učitele hry houslí a viol na ZUŠ Zlín.

 

 

Martina Mergentalová

V letech 1994 – 2000 na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži studovala hru na klavír ve třídě prof. Heleny Zahradníčkové. Dále pokračovala ve studiu na JAMU v Brně, kde v roce 2005 ukončila studium ve třídě prof. Jiřího Skovajsy a taktéž na VŠMU, kde studovala na stáži u prof. Mariána Lapšanského. Své vzdělání si rozšiřovala na Mezinárodních mistrovských kurzů v Luxembourgu a  The Tel-Hai International Piano Master Classes v Izraeli.

Ve svém repertoáru má mimo jiné i Koncert g moll op. 33 A. Dvořáka, který provedla s Moravskou filharmonií.

Zúčastnila se řady soutěží jako sólistka (Smetanovská soutěž v roce 1996 a 2001), Piano Bratislava – 1999 (postup do finále), Soutěž konzervatoří – 1999 (3. cena), Soutěž k výročí F. Schuberta a J. Brahmse v Brně - 1997 (1. cena a ceny za nejlepší provedení skladeb J. Brahmse a O. F. Korteho), Soutěž Bohuslava Martinů – 2002 (čestné uznání), Beethovenova soutěž v Hradci nad Moravicí – 2003 (2. cena), Janáčkova soutěž v Brně – 2004 (1. cena a Ceny za nejlepší provedení skladeb L. Janáčka a B. Martinů), Novákova soutěž v Kamenici – 2010 (2. cena), Art-Duo Competition Vienna 2012 (2. cena), ale také jako korepetitorka (Celostátní soutěž dechových nástrojů v Ostravě, Celostátní soutěž smyčcových nástrojů v Teplicích, Porta Musicae Nový jičín 2012 – ceny za nejlepší klavírní doprovod, Concertino Praga 2001 – taktéž cena za nejlepší klavírní doprovod v národním kole soutěže).

Každoročně vystupuje na recitálech jak sólových, tak i komorních. Komorní hře se věnuje více než 20 let a problematikou tohoto oboru a klavírních doprovodů se zabývá velkou měrou, o čemž svědčí i její nepublikovaná práce Specifika práce klavírního doprovazeče na konzervatoři, stejně jako její skripta Dějiny a literatura klavíru.

Vyučuje na kroměřížské konzervatoři P. J. Vejvanovského hru na klavír, dějiny a literaturu klavíru, povinný klavír a věnuje se korepeticím se studenty. Spolupracuje jako klavíristka s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně a je korepetitorkou na mezinárodních houslových kurzech Bohuslava Matouška ve Zlaté Koruně.

 

Kongresové centrum - Malý sál

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: ČR

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika