Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Ne, 14. 10. 2018, 18.00

DVOŘÁKOVY DUCHOVNÍ HARMONIE

Místo konání: kostel sv. Mořice. Kroměříž  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: vstupné dobrovolné

A. DVOŘÁK: Te Deum, op. 103
A. DVOŘÁK: Biblické písně, op. 99
A. DVOŘÁK: Agnus Dei (ze Mše D-dur)
A. DVOŘÁK: Introduzione e coro, z oratoria Svatá Ludmila, op. 71

  

PAVLA VYKOPALOVÁ, soprán
MARKÉTA CUKROVÁ, alt
PAVEL VALENTA, tenor
JAROSLAV PATOČKA, bas
ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO, sbormistr PETR FIALA
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
FRANTIŠEK MACEK, dirigent


„Bůh, láska, vlast!“ Uvedené heslo, jímž se po celý život řídil Antonín Dvořák, přiléhavě vystihuje skladatelovu osobnost i jeho světonázor. Prověřené hodnoty katolické víry, s níž byl Dvořák spojen již od raného dětství, stejně jako ryzí, hluboká a neokázalá zbožnost, se promítly i do jeho hudební tvorby. Koncert pořádaný v kroměřížském chrámu sv. Mořice proto nabídne výběr z děl, která jsou svým zpracováním i duchovním obsahem zářným příkladem Dvořákovy upřímné lásky k Bohu. Nutno zároveň zmínit, že právě „Hanácké Athény“ Dvořák několikrát v průběhu života navštívil; pod jeho dirigentskou taktovkou dokonce v Kroměříži zazněla některá skladatelova vokálně-instrumentální díla.

Pořad otevře Dvořákovo Te Deum, které autor vyhotovil roku 1892 na žádost tehdejší ředitelky newyorské konzervatoře Jeanette Thurber. Následující cyklus Biblických písní komponovaných na text Bible kralické je pak mnohými považován za vůbec nejzdařilejší skladatelův výtvor v oblasti písňové tvorby. Latinské Agnus Dei (Beránek Boží) představuje poslední část autorovy Mše D dur zvané „Lužanská“, kterou Dvořák dedikoval českému architektovi a mecenáši Josefu Hlávkovi. V samotném závěru večera pak zazní finální pasáž z oratoria Svatá Ludmila, v níž skladatel mimo jiné zhudebnil text nejstarší české duchovní písně Hospodine, pomiluj ny.

Program bude uveden v podání Filharmonie Bohuslava Martinů a jednoho z nejkvalitnějších tuzemských vokálních těles, Českého filharmonického sboru Brno; zpěvní sólové pasáže budou svěřeny předním českým pěvcům Pavle Vykopalové, Markétě Cukrové, Pavlu Valentovi a Jaroslavu Patočkovi. Za dirigentským pultem stane mladý talentovaný dirigent František Macek.

kostel sv. Mořice. Kroměříž

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika