B

Čt, 26. 11. 2020, 19:00 hod.

A2 RUSKÉ OBRAZY

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

18.15 HODIN POVÍDÁNÍ O HUDBĚ

ALEXANDER GLAZUNOV
Orientální rapsodie, op. 29
SERGEJ PROKOFJEV
Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll, op. 63
ALEXANDER BORODIN
Symfonie č. 2 h moll „Bohatýrská"

 

JAROSŁAW NADRZYCKI, housle

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
YURIY YANKO, dirigent


Program druhého koncertu zařazeného do abonentního cyklu A obstará výhradně tvorba ruských hudebních autorů. Na úvod zazní Orientální rapsodie Alexandra Glazunova, kterou skladatel po jejím dokončení věnoval slavnému ruskému malíři Iljovi Repinovi. Kompozice sestává z pěti obrazů a je zářným příkladem Glazunovova okouzlení exotickými tématy i jeho mimořádné schopnosti užití originální a barvité instrumentace.

V pořadí druhý houslový koncert zkomponoval Sergej Prokofjev nedlouho po svém návratu z Paříže do rodného Sovětského svazu. Skladba vznikla z podnětu francouzského houslisty Roberta Soëtense, který ji uvedl v premiéře v prosinci roku 1935. Zejména díky okouzlujícím melodiím se velmi brzy stala celosvětově jedním z nejoblíbenějších a nejhranějších opusů svého druhu. V pozici sólisty se představí oceňovaný polský houslista Jarosław Nadrzycki, vítěz mnoha prestižních evropských interpretačních soutěží.

Druhá polovina koncertu nabídne Symfonii č. 2 skladatele Alexandra Borodina, jenž je mnohými pokládán za jednoho ze zakladatelů ruské symfonické tvorby. Svou v pořadí druhou symfonii autor vytvářel v průběhu let 1869–76, přívlastek
„Bohatýrská" jí později dodal významný ruský umělecký kritik a Borodinův dlouholetý přítel Vladimir Stasov.

Orchestr zlínské filharmonie bude řídit ukrajinský dirigent Yuriy Yanko, který dlouhodobě spolupracuje s celou řadou význačných evropských symfonických těles.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika