B

Čt, 4. 2. 2021, 19:00 hod.

B4 ZVUKY LONDÝNA

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

EDWARD ELGAR
Cockaigne, předehra op. 40
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35
JOSEPH HAYDN
Symfonie č. 104 D dur „Londýnská"

 

DALIBOR KARVAY, housle

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
LEOŠ SVÁROVSKÝ, dirigent


Koncertní ouverturu Cockaigne vytvořil anglický skladatel Edward Elgar v letech 1900–01 po úspěchu svých předchozích děl. Přibližně patnáctiminutová předehra předkládá živý a barevný hudební obraz eduardovského Londýna a jeho obyvatel. Skladba již při premiéře zaznamenala okamžitý úspěch a velmi rychle se zařadila mezi Elgarova nejčastěji prováděná díla.

Jeden z nejslavnějších autorů ruské hudby Petr Iljič Čajkovskij byl již za svého života velmi respektovaným skladatelem a zároveň uznávaným dirigentem. Podnikal krom jiného mnohá umělecká turné, a to včetně několika zájezdů na Britské ostrovy. Svůj jediný houslový koncert nicméně Čajkovskij zkomponoval v průběhu svého pobytu u Ženevského jezera a následně jej dedikoval slavnému ruskému houslistovi Adolfu Brodskému. Výjimečné dílo, které v sobě skrývá plno krásných melodií, je dodnes řazeno k technicky nejnáročnějším opusům svého druhu.

Koncert z roku 1878 provede Dalibor Karvay, jeden z nejvýznamnějších slovenských houslistů a v současnosti první koncertní mistr orchestru Vídeňských symfoniků.
Symfonie s číslem 104 je vůbec poslední symfonií pocházející z pera Josepha Haydna. Dílo bylo vytvořeno roku 1795 v průběhu skladatelova pobytu v anglické metropoli a v květnu téhož roku s úspěchem poprvé uvedeno v tamějším King´s Theatre. Čtyřvětý opus obsahuje všechny typické znaky Haydnova jedinečného kompozičního stylu a je nesporným dokladem o autorově mimořádné invenci v oblasti symfonické tvorby.

Dirigentské taktovky se ujme hlavní hostující dirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Leoš Svárovský.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika