Čt, 20. 5. 2021, 19:00 hod.

B7 BRAUNER ALPSKÁ

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

18.15 HODIN POVÍDÁNÍ O HUDBĚ

CHARLES IVES
Nezodpovězená otázka
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Koncert pro hoboj a orchestr C dur, K.314
RICHARD STRAUSS
Alpská symfonie, op. 64

 

MARTIN DANĚK, hoboj

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent


Závěrečný abonentní koncert sezony 2020–21 bude zároveň posledním, v rámci něhož bude zlínský orchestr řídit Tomáš Brauner v pozici šéfdirigenta. Pořad zahájí Nezodpovězená otázka, drobné dílo jedné ze zakladatelských osobností moderní americké hudby Charlese Ivese. Sugestivní kompozice je dokonalým příkladem skladatelovy výjimečné schopnosti užití stratofonie, v níž je nad klidně plynoucí melodií ve smyčcích kladeno ono pomyslné „proč?". Zásadní životní otázka však zůstane nezodpovězena...

Koncert pro hoboj a orchestr C dur Wolfganga Amadea Mozarta patří mezi základní pilíře literatury určené pro tento dechový nástroj. Zkomponován byl roku 1777 na žádost význačného hobojisty Giuseppe Ferlendise a vyznačuje se značným melodickým bohatstvím, sladce líbeznou zpěvností, průzračně čistou harmonií i dokonalou stavbou. Za doprovodu zlínské filharmonie se v pozici sólisty představí vítěz posledního ročníku soutěže Pražského jara Martin Daněk.

Na závěr večera zazní jedno z interpretačně nejnáročnějších symfonických děl vůbec – Alpská symfonie Richarda Strausse, jež je zářným příkladem skladatelovy vášně pro vysokohorská putování a jeho mnohaleté znalosti horského prostředí. Kompozice, dokončená roku 1915, zaznamenává v dvaadvaceti obrazech průběh celodenního pěšího výletu do světa hor a její provedení dodnes představuje obrovskou výzvu i pro ty nejkvalitnější světové orchestry.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika