Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 23. 2. 2023, 19:00 hod.

A5 SVĚTOVÁ PREMIÉRA

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Marek KOZÁK klavír
Robert KRUŽÍK dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Ondřej BROUSEK
Symfonie č. 3 Motus Vita 1946    SVĚTOVÁ PREMIÉRA
Richard STRAUSS
Burleska d moll pro klavír a orchestr, TrV 145
Bohuslav MARTINŮ
Symfonie č. 6, H. 343, „Symfonické fantazie"


Filharmonie Bohuslava Martinů nabídne i v nové koncertní sezoně svým posluchačům premiérové uvedení kompozice z pera současného českého autora. Dramaturgie protentokrát oslovila Ondřeje Brouska, pražského skladatele, hudebníka a režiséra, jehož prozatím pečlivě utajovaná skladba bude věnována zlínské filharmonii a zazní ve světové premiéře v úvodu tohoto abonentního koncertu.

Následující dílo večera zkomponoval Richard Strauss teprve jako jedenadvacetiletý pod názvem Scherzo. Opus pro klavír a orchestr věnoval roku 1886 slavnému Hansi von Bülowovi, přednímu klavíristovi a dirigentovi, který svého času Strausse jmenoval svým asistentem u prominentního dvorního orchestru v Meiningenu. Dárek od mladého skladatele však Bülowa nikterak nenadchnul. Ba naopak, kompozici odmítl, neboť ji pokládal za příliš komplikovanou a její sólový klavírní part za takřka nehratelný. Když se Strauss o pár let později seznámil s jiným výtečným pianistou, Eugenem d ´Albertem, ukázal mu krom jiných kompozic i své Scherzo. D´Alberta opus velmi zaujal, avšak navrhl Straussovi poupravit part tak, aby byl prováděníschopný. Skladatel neváhal, Scherzo zrevidoval a pod novým názvem Burleska jej věnoval právě d´Albertovi. Ten dílo provedl v premiéře v červnu roku 1890 na festivalu v Eisenachu za doprovodu orchestru řízeném Richardem Straussem.

Symfonické fantazie, svou v pořadí šestou symfonii, začal Bohuslav Martinů komponovat počátkem roku 1951 na základě výzvy dirigenta Bostonského symfonického orchestru Charlese Munche. Ten současně oslovil dalších patnáct hudebních skladatelů s žádostí, aby vytvořili symfonická díla na oslavu 75. výročí bostonského orchestru. Martinů práce na symfonii trvaly přes dva roky, a teprve koncem dubna 1953 bylo zcela hotovo. Skladba přináší hudbu emotivní, dramatickou i patetickou a do značné míry vychází z autorova nitra. Podstatný inspirační zdroj představovaly osobní zážitky, které Martinů prožil v letech, jež předcházely symfonii, a to včetně závažného úrazu, z něhož se skladatel těžce vzpamatovával. Jak ostatně Martinů okomentoval v jednom ze svých dopisů: „Má obsah velmi privátní, ale o tom vím jen já sám a všechny ostatní dohady jsou jen screen."

 

 Koncert finančně podpořila Nadace Bohuslava Martinů. 

    

 

Filharmonie Bohuslava Martinů je dlouhodobým partnerem a podporovatelem rané péče a rodin s dětmi se zdravotním postižením. Díky této spolupráci bude možné, aby se i posluchači tohoto koncertu zapojili do podpory činnosti Střediska rané péče EDUCO Zlín z. s. Během přestávky mohou kulturní zážitek spojit s dobrým skutkem a podpořit rodiny s dětmi se zdravotním postižením ve Zlínském kraji. Vybrané dary využije EDUCO na zajištění sociální služby pro rodiny. EDUCO při této příležitosti současně oslaví své 18. narozeniny.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika