Čt, 5. 10. 2023, 19.00 hodin

B1 VIVE LA FRANCE!

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |

IVAN VOKÁČ violoncello
TOMÁŠ BRAUNER dirigent

PAUL DUKAS
Čarodějův učeň
CAMILLE SAINT-SAËNS
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a moll, op. 33
BOHUSLAV MARTINŮ
Špalíček, suita z baletu, H. 214

Zahajovací koncert abonentní řady B zavítá do země galského kohouta, do Paříže přelomu 19. a 20. století. Vrcholí období Belle Époque, charakterizované mimořádným kulturním, společenským, vědeckým i ekonomickým rozkvětem, a metropole nad Seinou, hlavní centrum evropského umění, se veze na vlně nekonečné zábavy. Se svými typickými bulváry, pověstnými kabarety i vyhlášenými kavárnami, sloužícími jako pomyslné křižovatky společenského a kulturního života, představuje ohromující směsici umělecké kreativity, politické moci a kulturního dění nebývalé úrovně. V této atmosféře komponuje Paul Dukas Čarodějova učně, impresionistické symfonické scherzo podle básně J. W. Goetha, jež dodnes stojí na vrcholu Dukasovy kompoziční tvorby. O dvě dekády dříve vznikl v Paříži první violoncellový koncert Camilla Saint-Saënse, který byl v době vzniku považován za vůbec nejlepší opus svého druhu. Skutečný klenot v repertoáru violoncellové hudby zazní v podání Ivana Vokáče, krom jiného laureáta prestižní mezinárodní violoncellové soutěže v rakouském Liezenu. Meziválečné hudební období poté připomene suita ze Špalíčka Bohuslava Martinů, z baletu zkomponovaného sice ve Francii, ale inspirovaného českými lidovými motivy.

Koncert finančně podpořila Nadace Bohuslava Martinů.

Kongresové centrum Zlín