15. 4. 2014

Mischa Maisky s filharmonií

24.5.2014 v 19.00 hodin Kongresové centrum Zlín, Velký sál

Na violoncello začal hrát v osmi letech, pak pokračoval na konzervatoři v Rize a v Leningradu. V patnácti letech přešel do třídy slavného Mstislava Rostropoviče na moskevskou konzervatoř. Studia mu však přerušilo uvěznění v pracovním táboře na rok a půl za to, že si koupil magnetofon na černém trhu a jeho sestra se vystěhovala do Izraele. Po návratu na svobodu hledal možnost dostudovat. Jedinou možností bylo vyplatit se ruským úřadům za dosavadní vzdělání a vycestovat do Izraele. Roku 1973 vyhrál mezinárodní soutěž Gaspara Cassadó ve Florencii. Ve stejném roce debutoval v Carnegie Hall s Pittsburghským symfonickým orchestrem. O rok později začal studovat u Grigorije Pjatigorského a byla odstartována jeho mezinárodní kariéra.

V současnosti žije v blízkosti Bruselu.

Ve Zlíně bude hrát již podruhé. Zahraje Trojkoncert pro klavír, housle a violoncello od Ludwiga van Beethovena a Koncert pro violoncello h moll  Antonína Dvořáka. Koncert diriguje Stanislav Vavřínek, dále účinkují Sanghee Cheong, housle a Shiran Wang, klavír.