16. 5. 2014

FBM NA PRAŽSKÉM JARU 2014

Filharmonie Bohuslava Martinů v rámci festivalu Pražské jaro 2014 vystoupí v sobotu 17.5.2014  ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze s recitálem Adama Plachetky.

Tento koncert měli možnost slyšet zlínští posluchači 24.4.2014, kdy byl součástí festivalu Talentinum 2014.

Basbarytonista  Adam Plachetka je stálým členem ansámblu Státní opery ve Vídni, v červnu má podepsanou smlouvu na vystoupení v milánské La Scale a příští rok jej čeká představení v Metropolitní opeře v New Yorku.

Na programu s Filharmonií Bohuslava Martinů vzdává hold českým skladatelům, zazní Biblické písně od Antonína Dvořáka a řada árií z oper Bedřicha Smetany – Čertova stěna, Tajemství, Dalibor a Libuše.

Filharmonii Bohuslava Martinů bude řídit dirigent Robert Jindra.

Program koncertu:

A. Dvořák: Dramatická ouvertura
A. Dvořák: Biblické písně
B. Smetana: Čertova stěna
             předehra
             árie Voka Raracha z 2. jednání „Jen hajej, holátko“
B. Smetana: Tajemství
             předehra
             árie Kaliny z 2. jednání „Jsem žebrák“
B. Smetana: Dalibor
             proměna z 2. jednání
             árie Vladislava ze 3. jednání „V tak pozdní dobu… Krásný to cíl“
B. Smetana: Libuše
             předehra
             scéna Přemysla z 2. jednání „Již plane slunce, blahý míru sen“

Adam Plachetka

Rodák z Prahy Adam Plachetka absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla. Je laureátem řady soutěží, například MPS Antonína Dvořáka. V roce 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde nastudoval postavy jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Cosí fan tutte). Od září 2010 je stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L'elisir d'amore), Figaro, Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito), Mustafá (L`Italiana in Algeri) nebo Alidoro (La Cenerentola). Jeho závazky čítají Salzburger Festspiele, Seoul Arts Center, Opéra de Nice, Bayerische Staatsoper v Mnichově, Pražské jaro, Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Musikverein ve Vídni, Festpielhaus Baden-Baden, Opéra Comédie Montpellier, Glyndebourne Festival, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně nebo Teatro alla Scala v Miláně. Příští rok jej čeká představení v Metropolitní opeře v New Yorku. Pořídil nahrávky pro Arte, Arthaus Musik, Českou televizi, Český rozhlas, Deutsche Grammophon, Mezzo, Naxos, Orfeo, ORF a Supraphon. Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako Alain Altinoglu, Marco Armiliato, Bruno Campanella, John Fiore, Asher Fisch, Valery Gergiev, Friedrich Haider, Daniel Harding, Jakub Hrůša, Patrick Lange, Louis Langrée, Marc Minkowski, Riccardo Muti, John Nelson, Tomáš Netopil, Yannick Nézet-Séguin, Robin Ticciati nebo Franz Welser-Möst.

www.festival.cz