29. 9. 2014

sbormistr: JOSEF PANČÍK

Filharmonie Bohuslava Martinů
Dirigent: WALTER ATTANASI

La Traviata, bolestné drama nešťastné lásky, je v dnešní době jeden z nejhranějších světových operních titulů, který napsal Giuseppe Verdi. Tento strhující příběh podle románu Dáma s kaméliemi Alexandra Dumase ml., v němž vystupuje slavná pařížská kurtizána, však nebyl diváky na premiéře v Benátkách roku 1853 přijat s pochopením. Opera se své slávy dočkala až o něco později. Její koncertní provedení ve Zlíně s významnými zahraničními umělci bude řídit Walter Attanasi, hlavní hostující dirigent Filharmonie Bohuslava Martinů. Spolupracoval s proslulými operními institucemi, jako je Teatro alla Scala v Miláně, Teatro San Carlo v Neapoli, Opera v Římě, Arena di Verona, Teatro Comunale ve Florencii, Festival dei Due Mondi ve Spoletu, Musikverein a Konzerthaus ve Vídni, Staatsoper v Hamburku, Colon v Buenos Aires, Státní opera v Praze, Opera v Budapešti a Královská opera ve Stockholmu. Vystupoval rovněž v Japonsku.

Hlavní představitelku Violettu Valéry ztvárňuje mladá španělská sopranistka Minerva Moliner Ferrer, držitelka tří cen z mezinárodních pěveckých soutěží, která se také podílela na nahrávce Příhod lišky Bystroušky pro BBC s Kentem Naganem. S nevšedním uměním mladé americké mezzosopranistky Nicole Piccolomini se můžeme seznámit mimo jiné v představeních opery Richarda Wagnera Rýnské zlato v Opeře v Lipsku. Luciano Ganci se narodil v Římě a jeho nejčastěji zpívanými rolemi jsou postavy z oper Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho. Před nedávnem jej posluchači ve Zlíně slyšeli jako Rudolfa v Bohémě. Barytonista George Andguladze pochází z Gruzie, jeho talent jej přivedl do Itálie, kde vystupuje například v divadlech v Parmě nebo Bussetu. Na zlínském koncertním provedení se také podílí Sbor Janáčkovy opery Národního divadla v Brně se sbormistrem Josefem Pančíkem.

Povídání o hudbě s Jaromírem Javůrkem v 18.15 v Malém sále Kongresového centra.