24. 3. 2022

FILHARMONIE VYSTOUPILA NA EXPO2020 V DUBAJI

Filharmonie Bohuslava Martinů v tomto týdnu vystoupila na prestižní světové výstavě EXPO2020 v Dubaji.

21. března 2022, tedy první jarní den, se konal na výstavišti Národní den České republiky.

Dopoledne po desáté hodině za zvuku státní hymny ČR zavlála na ústřední ploše Al Wasl Plaza česká vlajka. Úvodní slovo pronesla za účasti vysokých představitelů dubajské vlády a generálních komisařů a velvyslanců hostujících zemí předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou reprezentoval smyčcový komorní orchestr a Žesťová harmonie, zahrála převážně hudbu českých autorů. Zazněly fanfáry ze Sinfonietty Leoše Janáčka, část z II. a IV. věty Novosvětské Antonína Dvořáka, Slovanský tanec č. 3 stejného autora a populární Škoda lásky Jaromíra Vejvody.

Atraktivní program obohatila spolupráce s Valašským souborem Kašava, který vyslal do Dubaje dva páry tanečníků.

V rámci celého dne pak v programu, který připravila společnost ArtProm a který trval až do večerních hodin, filharmonie spolu s tanečníky ještě vystoupila čtyřikrát v půlhodinových blocích před českým pavilonem. Zdejší program byl velice pestrý. Zazněla klasická díla, např. Antonína Dvořáka či George Bizeta, moravská lidová hudba doplněná tancem, ale i populární písně, kupř. kapely Beatles.

Spolu s filharmonií reprezentovali zlínský region také hejtman Zlínského kraje pan Radim Holiš a radní Zlínského kraje pro kulturu a školství paní Zuzana Fišerová.

„Mám velkou radost, že zlínská filharmonie měla možnost představit se v rámci českého dne na veletrhu EXPO v Dubaji. Velký ohlas, který zde její vystoupení vyvolalo, svědčí o tom, že jde o hudební soubor světové kvality. Jsem na naše filharmoniky hrdý a děkuji jim za skvělou reprezentaci Zlínského kraji i celé naší země“, uvedl hejtman Radim Holiš.

Josef Němý, ředitel FBM: „Pro Filharmonii Bohuslava Martinů byla čest být součástí tohoto projektu. Věřím, že jsme dobře reprezentovali nejen zlínskou filharmonii, ale i statutární město Zlín a Zlínský kraj. Expo2020 je mimořádná událost celosvětového významu a je skvělé, že naše filharmonie byla přímým účastníkem.“